nove pnevmatike

Teme, ki niso v povezavi z offroadom
samurai
Prispevkov: 71
Pridružen: Po Okt 31, 2005 2:45 pm
Kraj: med gorami

nove pnevmatike

OdgovorNapisal/-a samurai » So Jan 03, 2015 11:36 am

Pozdravljeni,

Na vas se obračam z vprašanjem.
V avto hiši so mi prodali "nove" pnevmatike, sedaj po parih dneh ko pa sem hotel na netu prebrati kakšne pnevmatike sem dobil, vidim da se ta model sploh ne prodaja več. (goodyear eagle ultra grip). Za povrhu vsega pa je pod DOT oznako še številka 3510 - in če si to prav razlagam je to leto izdelave 35 teden v letu 2010.
Na vas se obračam z vprašanjem kaj če sploh kaj lahko storim? Pnevmatike so stare že 5 let, jaz pa sem jih kupil v dobri veri da so nove. Ker sem redna stranka avto hiše so bili celo toliko "dobri" da so mi ponudili 20% popust - prav zaradi tega sem pnevmatike sploh vzel pri njih. Nove naj bi stale okoli 460E, meni pa so jih dali za 380E. gre se pa za dimenzijo 205 60 r16.
Zanima me ali je zakonsko kaj opredeljeno koliko stare pnevmatike lahko prodajajo kot nove itd.

lp
SNEG, SNEG IN ŠEENKRAT SNEG!

rufslo
Prispevkov: 61
Pridružen: Pe Okt 31, 2014 10:34 pm

OdgovorNapisal/-a rufslo » So Jan 03, 2015 12:35 pm

v kolikor ti prej niso povedali, da so gume stare 5 let, gume naloži v avto in jih odpelji nazaj, pa denar naj ti vrnejo, ker je to čista natega

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » So Jan 03, 2015 1:01 pm

Če so pnevmatike pravilno hranjene, ti lahko prodajalec proda 5 let stare gume kot nove.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
saks
Prispevkov: 195
Pridružen: To Jan 18, 2011 1:36 pm
Kraj: Vipavska dolina

OdgovorNapisal/-a saks » So Jan 03, 2015 1:07 pm

Za Dunlop vem da pusti svoje gume prodajati le če so stare do 2 leti.
Vsaj za moto program je tako...

Pelji nazaj! :wink:

rufslo
Prispevkov: 61
Pridružen: Pe Okt 31, 2014 10:34 pm

OdgovorNapisal/-a rufslo » So Jan 03, 2015 2:02 pm

prvi problem je v tem, da mora prodajalec povedati, kaj prodaja, potem je pa odločitev stranke ali izdelek kupi ali ne.
Verjetno #Samurai# ne bi kupil 5 let starih gum za dodatnih 20% popusta, jest vem, da ne

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » So Jan 03, 2015 2:37 pm

Časovno opredeljenost skrajnega roka, v katerem se pnevmatike razumejo kot nove (v primeru ustreznega skladiščenja) in se kot taki lahko prodajajo, lahko najdete na primer v uzancah BS AU 50 iz Velike Britanije. Te navajajo, da je pnevmatika lahko stara 6 let, njihovo nacionalno združenje distributerjev avtoplaščev NTDA pa govori o petih letih od dneva proizvodnje.

Zveza nemške gumarske industrije, Zveza industrije avtoplaščev in Združenje vulkanizerjev Nemčije navajajo, da so pnevmatike nove, če so stare do pet let.


Zdej pa odvisno koga spet kopiramo v naši državi in katerih zakonov se držimo.

Ampak v osnovi ti lahko 5 let staro gumo prodajo kot novo. Na tebi je pa ali jo boš vzel ali ne. Verjetno bi moral pa to storiti takoj ob nakupu in ne kasneje.

In ob nakupu ti je vse predstavljeno, saj pogledaš na DOT na gumi in vidiš koliko so stare.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » So Jan 03, 2015 2:45 pm

tukaj je pa še uradni odgovor:
http://www.ti.gov.si/nc/si/splosno/cns/novica/article//5383/



Ali lahko kako preverim, kdaj so bile pnevmatike izdelane oziroma koliko so stare?



V Sloveniji večina voznikov dvakrat letno na svojih vozilih zamenja letne oziroma zimske pnevmatike. Ko pa se le-te obrabijo, jih je potrebno zamenjati oziroma kupiti nove. Tu pa se včasih pojavijo težave, ko potrošnik ob nakupu ne ve, koliko so te nove pnevmatike stare.



Predpisa, ki bi urejal, koliko so lahko stare pnevmatike, da se še lahko prodajajo kot nove, v Sloveniji ni. Razna nacionalna združenja distributerjev smatrajo, da se lahko pnevmatike kot nove prodajajo še 3 do 5 let po izdelavi. Proizvajalci avtomobilov pa običajno priporočajo menjavo pnevmatik nekje po 6 letih. Od potrošnika samega pa je odvisno, koliko "stare" pnevamtike še želi kupiti.



Starost, bolje rečeno datum izdelave pnevamtike, je zapisan na vsaki pnevmatiki posebej. Če vas zanima, kje in kako lahko previte starost pnevmatike (ne glede na to, ali pnevmatiko že leta uporabljate, ali pa ste jo ali jo boste pravkar kupili), si preberite prispevek na to temo, ki smo ga objavili v rubriki "Pogosta vprašanja" pod vprašanjem št. 189.
Pred EUR sem bil SIT!

rufslo
Prispevkov: 61
Pridružen: Pe Okt 31, 2014 10:34 pm

OdgovorNapisal/-a rufslo » So Jan 03, 2015 3:40 pm

Nebivedu napisal/-a:
Časovno opredeljenost skrajnega roka, v katerem se pnevmatike razumejo kot nove (v primeru ustreznega skladiščenja) in se kot taki lahko prodajajo, lahko najdete na primer v uzancah BS AU 50 iz Velike Britanije. Te navajajo, da je pnevmatika lahko stara 6 let, njihovo nacionalno združenje distributerjev avtoplaščev NTDA pa govori o petih letih od dneva proizvodnje.

Zveza nemške gumarske industrije, Zveza industrije avtoplaščev in Združenje vulkanizerjev Nemčije navajajo, da so pnevmatike nove, če so stare do pet let.


Zdej pa odvisno koga spet kopiramo v naši državi in katerih zakonov se držimo.

Ampak v osnovi ti lahko 5 let staro gumo prodajo kot novo. Na tebi je pa ali jo boš vzel ali ne. Verjetno bi moral pa to storiti takoj ob nakupu in ne kasneje.

In ob nakupu ti je vse predstavljeno, saj pogledaš na DOT na gumi in vidiš koliko so stare.


in kje piše, da so vsi kupci seznanjeni z DOT-i in podobnimi zadevami, večina jih tudi pomisli ne, da sploh obstajajo stare gume, če bi prodajalec enostavno povedal,da so gume stare 5 let in da zato ponuja dodatni popust bi bilo vse OK. Večina voznikov se na te stvari ne spozna in zaupajo kvazi strokovnjakom, ko le ti ugotovijo kakšega kupca imajo, mu na brzino podtakejo staro zalogo, isto kot mesar, če ne veš in ne vprašaš ti podtakne staro meso, tik pred iztekom roka, ampak vse je po zakonu itd

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » So Jan 03, 2015 8:39 pm

rufslo napisal/-a:
Nebivedu napisal/-a:
Časovno opredeljenost skrajnega roka, v katerem se pnevmatike razumejo kot nove (v primeru ustreznega skladiščenja) in se kot taki lahko prodajajo, lahko najdete na primer v uzancah BS AU 50 iz Velike Britanije. Te navajajo, da je pnevmatika lahko stara 6 let, njihovo nacionalno združenje distributerjev avtoplaščev NTDA pa govori o petih letih od dneva proizvodnje.

Zveza nemške gumarske industrije, Zveza industrije avtoplaščev in Združenje vulkanizerjev Nemčije navajajo, da so pnevmatike nove, če so stare do pet let.


Zdej pa odvisno koga spet kopiramo v naši državi in katerih zakonov se držimo.

Ampak v osnovi ti lahko 5 let staro gumo prodajo kot novo. Na tebi je pa ali jo boš vzel ali ne. Verjetno bi moral pa to storiti takoj ob nakupu in ne kasneje.

In ob nakupu ti je vse predstavljeno, saj pogledaš na DOT na gumi in vidiš koliko so stare.


in kje piše, da so vsi kupci seznanjeni z DOT-i in podobnimi zadevami, večina jih tudi pomisli ne, da sploh obstajajo stare gume, če bi prodajalec enostavno povedal,da so gume stare 5 let in da zato ponuja dodatni popust bi bilo vse OK. Večina voznikov se na te stvari ne spozna in zaupajo kvazi strokovnjakom, ko le ti ugotovijo kakšega kupca imajo, mu na brzino podtakejo staro zalogo, isto kot mesar, če ne veš in ne vprašaš ti podtakne staro meso, tik pred iztekom roka, ampak vse je po zakonu itd


Nevednost ne ščiti pred kaznijo. Nateguni so povsod in vedno te bodo hoteli okoli prenest. Tega se je pač treba zavedat in upoštevat. Na kupcu je, da se vsaj malo pozanima o stvareh, katere kupuje. In da pozna osnovne oznake na stvareh, ki jih kupuje.

Moja prva stvar je recimo, da preverim DOT na gumah, ko nove gume kupujem.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
Bizzy
Prispevkov: 754
Pridružen: Sr Sep 03, 2003 10:19 am
Kraj: Litija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bizzy » Ne Jan 04, 2015 3:03 pm

samurai,

a so gume zanič? Se slabo peljejo? Je karkoli narobe z njimi?

Verjetno ne. Ko smo na stoenko natikali nalite gume je bilo vse ok. Če si z gumami drugače zadovoljen, pa je tvoj problem le v glavi, bo tam tudi ostal. Prodajalec gum ti za do 5 let staro gumo ni dolžan ponuditi nikakršnega popusta. In verjemi- nisi toliko šoferja, da bi opazil razliko med gumami v vožnji glede na DOT.

LP Bizzy
I tried being normal once..... I didn't like it!

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Ne Jan 04, 2015 4:14 pm

Drži.
Že dostikrat kupil par let stare nerabljene gume, nikoli nobenega problema. Običajno pa je bilo malo več kot 20% popusta.
Guma se stara predvsem z uporabo, ko se vsakič segreva in ohlaja, ter giblje, ne pa s stanjem v skladišču.
Vozil sem tudi že nerabljene 14 let stare mišelinke, ki so se v vseh razmerah obnašale tako, kot pričakujem od nove gume, vsekakor veliiko bolje kot par let stare bridgestonke z eno tretjino profila.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

bular
Prispevkov: 760
Pridružen: To Okt 26, 2010 1:26 pm
Kraj: bula

OdgovorNapisal/-a bular » Po Jan 05, 2015 12:50 pm

gregor napisal/-a:Drži.
Že dostikrat kupil par let stare nerabljene gume, nikoli nobenega problema. Običajno pa je bilo malo več kot 20% popusta.
Guma se stara predvsem z uporabo, ko se vsakič segreva in ohlaja, ter giblje, ne pa s stanjem v skladišču.
Vozil sem tudi že nerabljene 14 let stare mišelinke, ki so se v vseh razmerah obnašale tako, kot pričakujem od nove gume, vsekakor veliiko bolje kot par let stare bridgestonke z eno tretjino profila.


Odvisno kateri tip gume je, kako so bile hranjene :evil:
Sam mam pa primer ko je bila (POPRAVLJAM) NOVA mišelinka(energy socialna) stara le 4 leta pa se je po mokrem držala le za 70+ voznike, medtem ko se 2 leti stara bridstonka skoraj brez profila normalno peljala :roll:
Nazadnje spremenil bular, dne Sr Jan 07, 2015 12:39 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
nissan tractor 3.3sdt

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Jan 05, 2015 4:56 pm

4 leta rabljena je problem, ne 4 leta stara.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

samurai
Prispevkov: 71
Pridružen: Po Okt 31, 2005 2:45 pm
Kraj: med gorami

OdgovorNapisal/-a samurai » To Jan 06, 2015 1:34 pm

Pozdravljeni,
Bom povedal iskreno, sam zimske gume Goodyear vrjetno ne kupim vec. Te katere so mi prodali so resnicno zanic na snegu, ravno ta slab oprijem na snegu me je spodbudil da vidim kako so se te pnevmatike odrezale na testih. In tako sem ugotovil da tega modela ni vec v prodaji, na netu pa sem si ogledal kako preveriti starost pnevmatike. Tako sem ugotovil da so stare ze pet let. Testa teh pnevmatik pa mi zal ni uspelo najti.
SNEG, SNEG IN ŠEENKRAT SNEG!

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » To Jan 06, 2015 3:14 pm

Tukaj najdeš teste, tudi za nekaj let nazaj


http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Jan 06, 2015 7:54 pm

Skrajni čas, da naša ljuba država, poleg energetskih izkaznic, uvede še gumi izkaznice, da bo neuke kupce avtogum zaščitila pred njihovo lastno nevednostjo.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
jeep corporation
Prispevkov: 1310
Pridružen: Sr Nov 02, 2005 8:19 pm
Kraj: Skopo
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a jeep corporation » To Jan 06, 2015 8:14 pm

:lol:

jaz vozim tud 12let stare, mislim da 5 let ne bi smel bit problem če je guma nekega bolšega proizvajalca, vglavnem mene bi bilo verjetno sram it težit nazaj v trgovino. Imaš pa tudi obsedence ki mislijo da čutijo razliko ko je guma stara 10 mesecev in pravijo, da ne drži več tako, ponovadi so to neki šminkerji. Vglavnem jaz bi sigurno gume pač porabil do konca
E×E 4×4 (Offroad, Hot Rod, V8 engine)
+386 40 697 872; +386 40 798 615
www.4x4exe.net

Uporabniški avatar
Bizzy
Prispevkov: 754
Pridružen: Sr Sep 03, 2003 10:19 am
Kraj: Litija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bizzy » To Jan 06, 2015 8:50 pm

samurai,

nikogar ne zagovarjam in pojma nimam, kje si gume dobil. Ti pa povem takole. Gume GY Eagle Ultragrip so bile sam vrh v Goodyearovi ponudbi in dolga leta referenčna guma za ostale proizvajalce gum. Praktično po vseh testiranjih so jih uvrščali v sam vrh. Tvoje trditve, da so gume zanič za v sneg so milo rečeno iz trte zvite. Glede na omenjeno dimenzijo očitno voziš Renault Scenic ali kaj njemu enoprostorčno podobnega. Mogoče tu izvirajo tvoje težave. Ne gredo vsi avti enako dobro po snegu, pa če se še tako trudiš z nekimi top of the line gumami. Veliko (po mojem skromnem mnenju največ) je odvisno od voznika. Če si količkaj voznika, boš svoj stil motoriranja prilagodil avtomobilu, letnem času, pnevmatikam in sebi. Uspeh ne bi smel izostati.

Na koncu si presodi sam, kdo je kriv- v tvojem primeru ne išči krivca v gumah!

LP Bizzy
I tried being normal once..... I didn't like it!

rufslo
Prispevkov: 61
Pridružen: Pe Okt 31, 2014 10:34 pm

OdgovorNapisal/-a rufslo » To Jan 06, 2015 10:46 pm

miran napisal/-a:Skrajni čas, da naša ljuba država, poleg energetskih izkaznic, uvede še gumi izkaznice, da bo neuke kupce avtogum zaščitila pred njihovo lastno nevednostjo.
Miran


Po tvoji logiki bi se morali vsi spoznati na vse od zdravsta do avtomobilizma, mojo staro mamo in verjetno še koga en kur..c boli kaj je to DOT, gre - vpraša - kupi in gre, tako počene večina ljudi, ker pač zaupajo prodajalcu, verjetno tudi ti in jaz nisva strokovnjaka na vseh področjih in ne poznava vseh oznak na nekem artiklu.

Drugače so bile pa gume Goodyear Ultra Grip vedno dobre gume!

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Jan 08, 2015 12:51 pm

:pomiluje_ga:
Če ne razumeš poante: vprašaj ali bodi tiho!
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

samurai
Prispevkov: 71
Pridružen: Po Okt 31, 2005 2:45 pm
Kraj: med gorami

OdgovorNapisal/-a samurai » Če Jan 08, 2015 2:49 pm

Hvala vsem za komentarje in pripombe. Vsaka izkusnja nekaj stane, zato sedaj vem da bom vedni preveril kaksne gume prodajajo, do sedaj nisem imel potrebe po tem saj sem bil vedno zadovoljen s prodajalci, zato sem tudi tokrat zaupal. Vozil sem v zivljenju veliko vozil, veliko pnevmatik in zaradi tega imam neko osebno pricakovanje glede pnevmatik. In moram reci, da ce bi kupil sava - bi taksne lastnosti pricakoval in mi ne bi bilo nic cudno. Ja seveda je potrebno voznjo prilagoditi pnevmatikam, izkusnjam, razmeram in pogonu!
Cudno mi je, ce bile G eagle tako vrhunske, zakaj se niso obdrzale. Jaz ne pravim da so pnevmatike cisto zanic. Na suhi pidlagi so odlicne, v dezju jih se nisem imel moznosti preizkusiti, v snegu in na ledu pa so resnicno zanic! (Lahko je krivo tudi samo to, da sem jaz zanic voznik!)
Starost pnevmatik me je pa zmotila pred vsem zaradi tega, ker mi tega niso povedali, saj bi drugace vrjetno za manjsi denar vzel Ultra Grip 8, velik problem pri starosti pa vidim tudi v tem ker se pnevmatike ne prodajajo vec in ce slucajno pride do gumi difekta, bom imel kar nekaj tezav z zamenjavo!!!
In to je glavni problem!!!!

Moja navada je, da pred nakupom preverim na testih kaj se obnese in ce finance dopuscajo si izberem nekaj kar se je dobro odneslo. Tokrat pa sem kupil testno vozilo, in v zacetku sem mislil da mi bodo zimske pnevmatike pripadale ob vozilu. No pa sem se zmotil, pripadale so mi letne, te katere so bile pa namontirane pa so bile cisto nove in ker sem tu redna stranka se mi je uspelo dogovoriti za 20% popust. Ze to se mi ni zdelo ravno posteno, vendar sem svoje vozilo ze prodal in ce sem se hotel se isti dan odpeljati z vozilom sem bil primoran vzeti ponujeno () mehaniki tisti dan niso vec delali in premontaza ni bila mozna). Danes pa vidim da bi pri njih iste dimenzije novih Ultra grip 8 dobil za isti denar kot so mi te prodali z popustom!

Moje prvotno vprasanje pa je bilo zastavljeno predvsem zaradi tega, da vidim ali starost lahko vpliva na pnevmatiko (misljene cisto nove) in so moje slabse ker so mogoce postale pretrde.
SNEG, SNEG IN ŠEENKRAT SNEG!

Uporabniški avatar
Bizzy
Prispevkov: 754
Pridružen: Sr Sep 03, 2003 10:19 am
Kraj: Litija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bizzy » Če Jan 08, 2015 3:03 pm

Razumem, vendar te želim opozoriti, da je tudi GY UG8 pnevmatika, ki se ne izdeluje več. Aktualna je UltraGrip 9. Če bi torej kupil UG8, bi ponovno kupil "staro" gumo.

LP Bizzy
I tried being normal once..... I didn't like it!


Vrni se na “Razno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost