Zimske gume v Italiji poleti

Teme, ki niso v povezavi z offroadom
Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Po Maj 26, 2014 9:47 am

Nimajo samo naši birokrati zelje v glavah..........
http://www.4wheelfun.de/news/offroad-re ... 87086.html

LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Po Maj 26, 2014 11:32 am

AŁIEN napisal/-a:Nimajo samo naši birokrati zelje v glavah..........
http://www.4wheelfun.de/news/offroad-re ... 87086.html


Sem že veliko kozlarij prebral, ampak (se opravičujem) take prpizdene stvari pa še ne, da se kdo kaj takega spomni, pomoje to ne bo zdržalo dolgo.

Se pravi, grem do Trbiža po nakupih (naprimer) in me olupjo za jurčka ker imam slučajno AT gume, če me ustavijo. blesarija

lp,

Jure

LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Po Maj 26, 2014 11:55 am

Še en članek na to tematiko glede gum o Italiji.

http://www.suedtirolnews.it/d/artikel/2 ... boten.html

lp,

Jure

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Po Maj 26, 2014 12:08 pm

Uf, zadeva je zelo (vsaj tako je napisana) kruta, da se nadvse milo izrazim.
Če prav razumem, ne gre za prepoved MT ali AT gum, ampak za vse gume z indeksom hitrosti pod 160 km/h (torej do vključno razreda Q -> preverite homologacijo, verjetno tu notri "padejo" tako rekoč vsi terenci) z dodatno oznako M+S.
Bo treba spremljati in pobrati še kaj informacij "iz ceste", predvsem pa od italijanskih klubov oz. voznikov 4x4.
:evil:
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Po Maj 26, 2014 12:23 pm

No, malo brskam in zaenkrat sem našel tole rahlo olajšujočo zadevo
http://pneusnews.it/wp-content/uploads/ ... pdf?18831d
v kateri iz Ministrstva transporta Republike Italije pišejo (precej svoboden prevod, prosim popravite!!):
"
- ... zimske gume (z oznako M+S, MS, M&S,...), tudi z indexom Q, so dovoljene med 15. oktobrom in 15. majem ....
- ... na koncu se pojasnjuje, da po prometnem dovoljenju dovoljene zimske gume (tudi glede na indeks hitrosti), nimajo časovnihj omejitev in se jih lahko uporablja vse mesece v koledarskem letu.
"
Torej, spet smo pri homologacijah, očitno bo treba ta kartonček res vsepovsod s seboj voziti.
Izgleda, da ta župa le ni tako vroča, kot se je na začetku zdelo. A roke v ogenj (še) ne dam!!
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Maj 26, 2014 12:40 pm

Sem prestavil v svojo temo....

Če sem jaz vse skupaj prav razumel, moraš imet tudi poleti montirane gume, ki imajo hitrostni index enak ali večji kot to kar piše v homologaciji.
Nikjer ne piše da so Q prepovedane.
Niva ima homologirano P, torej lahko Q mirno vozim.
Kaj boste pa s pravimi terenci naredili, pa ne vem, večina nalitih kramparc ima Q.
Seveda pa nastane problem, da recimo v moji homologaciji pri dimenziji gum sploh ni vpisanega indexa hitrosti.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Uporabniški avatar
kloshar
Prispevkov: 1171
Pridružen: So Feb 18, 2006 12:35 pm

OdgovorNapisal/-a kloshar » Po Maj 26, 2014 12:47 pm

v okrožnici (uredbi) italijanskega ministrstva za promet št. 104/95 in 1049/2014 je za zimske gume (M+S) dovoljeno odstopanje od hitrostnega indexa v primerjavi s tistim indexom, ki je vpisan v homologaciji, za letne gume pa to ne velja, kar praktično pomeni:

če imaš v homologaciji vpisane pnevmatike naprimer 215/55R16 H (do 210km/h) lahko pozimi namontiraš gume 215/55R16 T(do 190km/h) ali S, ali R ali pa Q(do 160km/h). Če to pozimi narediš (izkoristiš možnost uporabe gum z nižjim hitrostnim indexom), takih gum ne smeš uporabljati poleti (od 16.5. dalje) in jih je potrebno zamenjati. Če pa zimske gume ustrezajo hitrostnemu indexu, ki je vpisan v homologaciji, jih NI TREBA menjati in z njimi lahko voziš brez skrbi.

tako da: ni panike, če se po Italiji poleti voziš z zimskimi gumami, le dimenzije in hitrostni index morajo ustrezati podatkom v homologaciji za naše terence, na katere pa zmontiramo AT ali MT gume bo pa mal jeba, ampak po mojem bi šlo takole: v tujini so dimenzije pnevmatik vpisane v prometnem dovoljenju, pri nas pa v homologaciji, tako da pač homologacije v takih primerih ne pokažeš in se izgovoriš, da je ni potrebno nosit s sabo, pa tisto nalepko na avtu, kjer so napisane dimenzije gum in priporočen pritisk v gumah, bi blo tudi fajn odstraniti


LP vsem

P.S. pa ne verjemite vsemu, kar piše v časopisih ali na internetu....... vključno z mojim postom.... :wink: raje sami preverite
Nazadnje spremenil kloshar, dne Po Maj 26, 2014 1:00 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Po Maj 26, 2014 12:51 pm

gregor napisal/-a:Sem prestavil v svojo temo....

Če sem jaz vse skupaj prav razumel, moraš imet tudi poleti montirane gume, ki imajo hitrostni index enak ali večji kot to kar piše v homologaciji.
Nikjer ne piše da so Q prepovedane.
Tukajle: ... Betroffen sind Fahrzeuge, die Reifen mit den Geschwindigkeitsklassen L, M, N, P und Q montiert haben. Dementsprechend sind alle mit M+S-Kennzeichnung versehenen Reifen bis zum Geschwindigkeits-Index Q (=maximal 160 km/h) generell verboten...
Niva ima homologirano P, torej lahko Q mirno vozim.
Kaj boste pa s pravimi terenci naredili, pa ne vem, večina nalitih kramparc ima Q.
Seveda pa nastane problem, da recimo v moji homologaciji pri dimenziji gum sploh ni vpisanega indexa hitrosti.

Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Po Maj 26, 2014 12:53 pm

Kera panika :lol: Jaz o neumnosti in komplikacijah birokratov vi pa takoj OT o gumah :shock:
V bistvu se gre se za indeks hitrosti.........Je pri nas kaj drugače??
Je pa zanimiva zagrožena kazen :evil: glede na kozlarijo. Manj dobiš če mrtu pjan ubiješ tri nedolžne ljudi na avtocesti.......vsaj pri nas.


Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Maj 26, 2014 1:29 pm

Miran, nemške vire ignoriram, ker krožijo v njihovih medijih različne informacije, moje "če prav razumem" se je nanašalo na italjanske vire, prevedeno z googlom. Saj veš kolk znam jaz italjansko. :wink:
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola


Vrni se na “Razno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost