UKV frekvenca 157.575

Teme, ki niso v povezavi z offroadom
Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

UKV frekvenca 157.575

OdgovorNapisal/-a miran » Če Mar 13, 2014 2:14 pm

Za pot v Tunizijo sem dobil prenosno postajo, ki deluje na UKV frekvenci 157.575 nevemčesa. Frekvence se ne da spreminjati, torej je ali ta ali nobena druga. Uporabljal jo bom le za nujne primere, običajno komuniciranje bo potekalo z drugimi postajami.
A mi lahko prosim kdo pove, če je ta frekvenca kolikor toliko prosta ali jo uporabljajo drugi (policija, vojska, kaj jaz vem še kdo).

Katere UKV frekvence pa najpogosteje uporabljate na peščenih brezpotjih Tunizije? Pa na poti od pristanišča do peska in nazaj?

Kako je pa s to frekvenco pri nas? Ve kdo?
Hvala!
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Če Mar 13, 2014 4:42 pm

Nevemčesa so ponavadi Mhz(megaherc) :wink:
Kaj imajo dol na tej tvoji frekvenci, pitaj ribe, mi smo uporabljali 147.300, če se ne motim.
Drugače pa imaš tle vse sorta možnih frekvenc pri nas.
http://www.blatnik.net/oki/ostalo/txt/ukw.txt
Le toliko glej, da ne boš spravil kakšnega letala, namesto na letališče, na avtocesto :lol:
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
Zoran67
Prispevkov: 1003
Pridružen: So Mar 01, 2008 10:35 am
Kraj: Tolminske višave

OdgovorNapisal/-a Zoran67 » Če Mar 13, 2014 6:51 pm

:moli: se motiš prijatelj.
prihodnost pripada tistim, ki verjamejo v lepoto svojih sanj

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » Če Mar 13, 2014 7:32 pm

No pa malo več :lol: dobrega jurčka več 8)
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Mar 13, 2014 9:14 pm

Popaj napisal/-a:...
Le toliko glej, da ne boš spravil kakšnega letala, namesto na letališče, na avtocesto :lol:


Še tega se manjka, da me obdolžijo za onega malezijca, ki je še vedno nevemkje :wink:
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Pe Mar 14, 2014 6:33 am

175.575 MHz je VHF frekvenca (2 meter band) je pa izven dosega večine postaj, ker imajo povečine v 2 meter rangu razpon od 144.000 do 148.000 MHz, čeprav se dá nekatere "odklenit" da sežejo malo širše.

Tovrste frekvence so "komercialne" frekvencem, ki jih moraš zakupiti, tako da jih uporabljajo razne sluižbe kot so elektro, komunala, taxi in podobne, ter imajo v vsaki državi svojega lastnika (najemnika), tako lahko na tej frekvenci sedi kar nekaj uporabnikov v različnih državah.

Uporabniški avatar
Ipsilon
Prispevkov: 347
Pridružen: Če Jun 01, 2006 6:32 pm
Kraj: Tolmin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ipsilon » Pe Mar 14, 2014 8:43 am

Če poveš, kakšno prenosno postajo si dobil, bo zagotovo kak radioamater vedel, kako se vanjo sprogramira druga frekvenca.

Kot primer recimo Standard HX390V, ki ne omogoča ročnega vnosa frekvence, se jih pa normalno programira preko računalnika na tiste frekvence, ki jih želiš (in jih seveda frekvenčno območje postaje pokriva).

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Mar 14, 2014 9:58 am

Močno dvomim, da se da v to postajo kaj drugega sprogramirati, je še stara šola, na kristale.
A če je teh 157.575 komercialnih (torej ni od policije ali vojske ali ...) potem je OK. Ni nobene potrebe po spreminjanju frekvence. Kot sem že rekel: služila bo le v nujnih primerih in v upanju, da nese dlje kot kakšna PMR iz Hoferja. Močno si želim, da je sploh ne bo treba uporabiti.

Da povzamem: tudi pri nas ta frekvenca ni "uradna"? Torej lahko postajo preizkusim doma (le toliko: ena,ena.. me slišiš? in potem čez 100 m spet) ne da bi motil kakšno uradno intervencijo? Ponavljam: izključno le preizkusil, da ne vzamem s seboj neke mrtve škatle.

Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Mar 14, 2014 10:03 am

navigator napisal/-a:175.575 MHz je VHF frekvenca (2 meter band) je pa izven dosega večine postaj, ker imajo povečine v 2 meter rangu razpon od 144.000 do 148.000 MHz, čeprav se dá nekatere "odklenit" da sežejo malo širše.

Tovrste frekvence so "komercialne" frekvencem, ki jih moraš zakupiti, tako da jih uporabljajo razne sluižbe kot so elektro, komunala, taxi in podobne, ter imajo v vsaki državi svojega lastnika (najemnika), tako lahko na tej frekvenci sedi kar nekaj uporabnikov v različnih državah.

Mene zanima frekvenca 157.575.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Pe Mar 14, 2014 11:30 am

157.575 MHz še vedno uporabljajo taksisti v UK.

Pri nas pa so imele nekatere policijske postaje uporabljano za sledilce (vsaj nekoč, ko še niso bili na tetri).
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Pe Mar 14, 2014 2:31 pm

miran napisal/-a:
navigator napisal/-a:175.575 MHz je VHF frekvenca (2 meter band) je pa izven dosega večine postaj, ker imajo povečine v 2 meter rangu razpon od 144.000 do 148.000 MHz, čeprav se dá nekatere "odklenit" da sežejo malo širše.

Tovrste frekvence so "komercialne" frekvencem, ki jih moraš zakupiti, tako da jih uporabljajo razne sluižbe kot so elektro, komunala, taxi in podobne, ter imajo v vsaki državi svojega lastnika (najemnika), tako lahko na tej frekvenci sedi kar nekaj uporabnikov v različnih državah.

Mene zanima frekvenca 157.575.


Zatipkal frekvenco, a to ne spremeni mojega odgovora.

Na strani od APEK-a imaš možnost pregledati vse uradno podeljene frekvence v SLO. Ampak ni najbolj priročen pregled.

V centru Ljubljane oz. blizu moje pisarne ni zaznati aktivnosti na tej frekvenci (sprobano z ročno postajo).

miran napisal/-a:Da povzamem: tudi pri nas ta frekvenca ni "uradna"? Torej lahko postajo preizkusim doma (le toliko: ena,ena.. me slišiš? in potem čez 100 m spet) ne da bi motil kakšno uradno intervencijo? Ponavljam: izključno le preizkusil, da ne vzamem s seboj neke mrtve škatle.


Po moje komot preiskusiš. V izogib neprijetnostim se vseeno izogibaj navedbi imen in krajev.

Če dela na 3w bi ti moglo nesti tja do 5km izven stavb, tudi če nimaš vidnega polja.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Mar 14, 2014 4:03 pm

navigator napisal/-a:.....
Če dela na 3w bi ti moglo nesti tja do 5km izven stavb, tudi če nimaš vidnega polja.

To je pa zelo dober podatek.
Hvala!
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

jurif
Prispevkov: 38
Pridružen: Pe Nov 09, 2012 8:47 pm
Kraj: med Julijci in Karavankami

OdgovorNapisal/-a jurif » Pe Mar 14, 2014 8:30 pm

Ta frekvenca paše pod policijo.

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Po Mar 17, 2014 2:52 am

Naj bom birokrat?

Če na postaji ni možno ročno spreminjati frekvenc, gre za t.i. profesionalno postajo in mora pravna oseba imeti zakupljeno frekvenco, na kateri delaš.

Zdaj pa prijateljski nasveti.
Če greš v pesek, ti bo tistih 5W na ročni postaji pomagalo en kurc.

Podobno situacijo trenutno obdelujem za našega kolega Borisa (iz CE), ki gre v Avstralijo in kasneje v Južno Afriko in ne najdem (še nisem našel) neke pametne univerzalne rešitve.
Glede na to, da bo postaja vezana "na avto", priporočam mobilno postajo (to je škatla, ki se zmontira v cradle v avtu, ima zunanjo anteno in dva kabla ki jih priklopiš na acc), saj imajo le te nazivne moči ranga 50-100-200W, te male ročne postaje (t.i. voki-tokiji) pa redkokdaj več kot 5W.

Preden se gre v tujino, je treba temeljite preveriti njihov radiodifuzni spekter. Za AUS še čakam da ga dobim, za Tunizijo se mi ne sanja.

Bom pa posredoval, če dobim.

Vseeno, za boljši feeling, priporočam najem satelitskega (t.i. Thuraya) mobilnega telefona na Mobitelu.

http://www.telekom.si/zasebni-uporabnik ... -mobitelov
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Po Mar 17, 2014 6:38 am

Mislim, da se Miranu ne bo treba več ukvarjati z dotično postajo, saj je vmes dobil drugo "normalno" dual band postajo.

Rafter napisal/-a:Vseeno, za boljši feeling, priporočam najem satelitskega (t.i. Thuraya) mobilnega telefona na Mobitelu.

Thuraya je obvezna oprema za vse ki zahajamo tja dol. Ne poznam nobenega, ki bi šel tja brez nje. Nekateri imajo celo lastne Thuraye.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Po Mar 17, 2014 1:50 pm

Res je, zadeva rešena.
Čeprav tidve kamenodobni s fiksno frekvenco ostaneta doma in nikoli se ne ve.... :wink:
Jasno, da vsaka pametna skupina, ki gre v pesek, vzame s seboj vsaj eno Turajo. A niti slučajno noben pameten udeleženec ne bo te precej drage komunikacije uporabljal za tisto komuniciranje med člani skupine, ki poteka ves čas: pojdi levo, počakaj, zakopal sem, potegni me, kamela na levi ....
In še nekaj je s temi satelitskimi telefoni: nekoč smo bili v pesku in je satelitski telefon (pa smo imeli dva) nehal delati. Niti ni važno, zakaj: zaradi vremena, oblasti, neplačanih računov .... pojma nimam, a delalo ni nič! In smo bili čudovitih 6 ali 7 dni popolnoma odrezani od sveta.

Nazaj na "mojo" frekvenco 157.575: ja, to je povsem legalno zakupljena frekvenca podjetja (dejavnosti), ki pa v naših krajih (Obala) razen zgodovine nima ničesar drugega. Možno pa je, da so zadnjih 20 let na področju teh frekvenc kaj spremenili in jo dodelili drugim uporabnikom.

Hvala vsem za pomoč, zlasti še navigatorju.
LP
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Po Mar 17, 2014 6:30 pm

Ah, nisi povedal da imaš dva kosa. ;)
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Po Mar 17, 2014 8:18 pm

:lol:
dokler ne pridem nazaj še nisem šel


Vrni se na “Razno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti