Dimnik

Teme, ki niso v povezavi z offroadom
Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

Dimnik

OdgovorNapisal/-a Dimen » To Okt 09, 2012 6:51 pm

Živim v več-stanovanjski hiši v pritličju. Imam kaminsko peč, ki jo občasno prižgem. Danes se pogovarjam s sosedom, ki živi nad mano in mi pravi da se mu pokadi iz pokrova luknje za dimnik, ko zalaufam kamin (peči nima). Ugotavljamo, da ima stavba en dimnik namenjen za vse morebitne kaminske peči v stavbi - 4 štuki. Na forumih prebiram, da to ni najbolje (več kaminov na en dimnik). Kaj sedaj, vsak nasvet je dobrodošel? Dodatna dimniška cev ni opcija.

RangeRover
Prispevkov: 727
Pridružen: Pe Dec 30, 2005 8:12 pm

OdgovorNapisal/-a RangeRover » To Okt 09, 2012 7:27 pm

1. očitno dimnik ne vleče tako kot je treba. Drugače ne bi imel sosed nad teboj meglo, ko ti prižgeš gašperček. ERgo: pokliči dimnikarja, da dimnik temeljito očisti.

2. Preverite kaj vse je na to tuljavo-dimnik vezano. Ali so samo kamini in zaprte tuljave ali je še kakšno prezračevanje WC ali kopalnice ... Če da, potem boš ti moral nehat kurit, ali pa bo model podrl kopalnico. Ker je zadeva smrtno nevarna.

Lp

uzitek
Prispevkov: 577
Pridružen: Ne Jan 17, 2010 9:30 pm
Kraj: oplotnica

OdgovorNapisal/-a uzitek » To Okt 09, 2012 7:43 pm

da ne odpiram nove teme, bi kar tukaj vprašal...in sicer me zanima zakaj v ceveh od centralne muka, no, ampak res se sliši zvok kod da se krava dere :x

Uporabniški avatar
Huligan
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 11:40 am
Kraj: Kostanjevica na Krki

OdgovorNapisal/-a Huligan » To Okt 09, 2012 8:05 pm

uzitek napisal/-a: v ceveh od centralne muka, no, ampak res se sliši zvok kod da se krava dere :x

:kaj_takega_pa_se_ne:
BOLJŠ IZ ŠIHTA SKREGAN KOT ZMATRAN.

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Sr Okt 10, 2012 12:35 am

Najprej preveri, če kak sosed pogreša kravo? ;)
Mojemu sosedu je celo poletje v dimniku skovikalo in ko jeseni ob pričetku kurilne sezone dimnik ni vlekel ama baš ništa, smo šli gor in ven potegnili čukeca.

ERGO: po mojem je krava problem. ;)
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
pajk
Prispevkov: 686
Pridružen: To Jun 30, 2009 10:58 am
Kraj: Šk. loka

OdgovorNapisal/-a pajk » Sr Okt 10, 2012 1:57 am

Domen, kaj pa možnost postavitve zunanjega dimnika?
http://www.ogm-bi.si/ - pokliči in razloži, bojo strokovnjaki povedal :)

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Sr Okt 10, 2012 8:57 am

Zunanji dimnik ne pride v poštev Mitja, hvala!
Rafter: sosedu se kadi samo na začetku, ko ga prižgem in seveda kadi.
Ko se drva razplamtijo in se zagreje, neha kaditi, tudi sosedu.

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4341
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Sr Okt 10, 2012 9:02 am

Pokrov naj zadihta, da se mu ne bo več kadilo. Imaš samolepljivo negorljivo špago za zadihtat te pokrove. Cena je okol 2 evra za meter in pol špage v bauhausu.
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Okt 10, 2012 9:16 am

Tako kot je že rekel RR: z dimniki se ni za hecati.
Načelno bi moral biti za vsako peč svoj dimnik. In pika! Zato ne bi bilo slabo preveriti, če sploh gre za dimnik, da ni mogoče zračnik.
A najpomembnejše je: vprašaj za strokovno mnenje strokovnjaka. In to nismo mi junaki tu na forumu, ampak dimnikar oz. dimnikarski servis. Tako, da če boš kdaj katerega od višje živečih sosedov zaplinil, ne boš imel slabe vesti.
Miran
PS: kje pa živi tvoja tašča?
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
pajk
Prispevkov: 686
Pridružen: To Jun 30, 2009 10:58 am
Kraj: Šk. loka

OdgovorNapisal/-a pajk » Sr Okt 10, 2012 10:51 am

miran napisal/-a:PS: kje pa živi tvoja tašča?

:kaj_takega_pa_se_ne:

TRCO1
Prispevkov: 784
Pridružen: Sr Apr 15, 2009 12:16 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Dimnik

OdgovorNapisal/-a TRCO1 » Sr Okt 10, 2012 12:03 pm

Dimen napisal/-a:Živim v več-stanovanjski hiši v pritličju. Imam kaminsko peč, ki jo občasno prižgem. Danes se pogovarjam s sosedom, ki živi nad mano in mi pravi da se mu pokadi iz pokrova luknje za dimnik, ko zalaufam kamin (peči nima). Ugotavljamo, da ima stavba en dimnik namenjen za vse morebitne kaminske peči v stavbi - 4 štuki. Na forumih prebiram, da to ni najbolje (več kaminov na en dimnik). Kaj sedaj, vsak nasvet je dobrodošel? Dodatna dimniška cev ni opcija.




zasilikonirajte z temperaturnim silikonom njegov pokrov če ne uporablja peči ......pač slabo zatesnjeno...
AVTOVLEKA 051 800 777 I have the body of a God. But it sucks cause it´s Buddha AVTOVLEKA 051 800 777

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

Re: Dimnik

OdgovorNapisal/-a Rafter » Sr Okt 10, 2012 9:46 pm

TRCO1 napisal/-a:zasilikonirajte z temperaturnim silikonom njegov pokrov če ne uporablja peči ......pač slabo zatesnjeno...
To je res najenostavnejša in najbolj zanesljiva rešitev, a vseeno se še vedno poraja vprašanje, zakaj sta oba soseda na istem dimniku? Vsak bi moral imeti svojega.
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Sr Okt 10, 2012 10:02 pm

no no, miran in upravnik mal umirita konje. Po vajino bi blok ali stolpnica s 90 stanovanji morali imeti devetdeset dimikov ali kako?
Jaz imam tri nadstropja in en dimnik na katerem so štirje priključki za štiri kurišča. Dva se uporabljata dva pa ne. In nobenih problemov že 20 let.
Miran ali si ti kdaj videl dimnik, ki ima odprtino kot zračnik? Ali obratno?

Zadihtat pokrov in bo vse v redu.

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Če Okt 11, 2012 12:16 am

AŁIEN napisal/-a:no no, miran in upravnik mal umirita konje. Po vajino bi blok ali stolpnica s 90 stanovanji morali imeti devetdeset dimikov ali kako?
Jaz imam tri nadstropja in en dimnik na katerem so štirje priključki za štiri kurišča. Dva se uporabljata dva pa ne. In nobenih problemov že 20 let.
Miran ali si ti kdaj videl dimnik, ki ima odprtino kot zračnik? Ali obratno?

Zadihtat pokrov in bo vse v redu.


Točno tako. Živim v bloku letnik 1962, kjer so se prva leta ogrevali individualno s trdim kurivom, preden so "prešaltali" na centralno ogrevanje (iz mestne kotlovnice). Blok ima 4 nadstropja+pritličje, ergo 5 etaž. V dnevni sobi gre v desnem kotu vertikalno pet tuljav Fi cca 15 cm do strehe. V levem kotu gredo enake tuljave (5x) za zračenje kuhinje. V eni od spalnic spet gredo enake dimniške tuljave (5x) za ogrevanje spalnice. V kopalnici imamo 5x tuljavo za zračnike in (surprise!!!!) ker ima večina stanovalcev plinske bojlerje, še 5x dimnike. Naš vhod (št.11) ima v vsakem nadstropju štiri stanovanja. Cel blok ima 11 vhodov (1-21).

Domača naloga, koliko lukenj štrli ptroti nebu?

Invividualne hiše so nekaj drugega, tam morate vedet drug za drugega, kaj počnete. V bloku nihče ne ve niti za prvega soseda.
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Okt 11, 2012 4:11 am

AŁIEN napisal/-a:no no, miran in upravnik mal umirita konje.....
Miran ali si ti kdaj videl dimnik, ki ima odprtino kot zračnik? Ali obratno?

A to ni umirjanje konjev, če predlagam naj vpraša za mnenje pravega stručkota? In ne nas, ki se nam je.e za morebitne slabe posledice.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Če Okt 11, 2012 10:23 am

Evo, govoru z lokalnim dimnikarjem. Vidu zadevo v živo pr sosedu in prav, da je treba v merkurju nabavit kvaliteten pokrov, ki je namenjen za zaprtje teh lukenj. Sedaj je samo plastični pokrovček in prebija.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Okt 11, 2012 10:43 am

Evo, vidiš. Problem bo rešen brez možnosti za slabo vest.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

uzitek
Prispevkov: 577
Pridružen: Ne Jan 17, 2010 9:30 pm
Kraj: oplotnica

OdgovorNapisal/-a uzitek » Če Okt 11, 2012 7:59 pm

no zdaj še pa dajte razložit ,kaj krava dela v mojih ceveh :evil:

Uporabniški avatar
compadre
Prispevkov: 3175
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 12:19 pm
Kraj: 45.895913, 15.654165

OdgovorNapisal/-a compadre » Če Okt 11, 2012 8:06 pm

uzitek napisal/-a:no zdaj še pa dajte razložit ,kaj krava dela v mojih ceveh :evil:


verjetno "muuuka", a-ne? :kaj_takega_pa_se_ne:
And on the 8th day God created Land Rover

Uporabniški avatar
Korando
Prispevkov: 351
Pridružen: Če Feb 24, 2005 11:09 am
Kraj: Trebnje

OdgovorNapisal/-a Korando » Pe Okt 12, 2012 7:51 am

uzitek napisal/-a:no zdaj še pa dajte razložit ,kaj krava dela v mojih ceveh :evil:

Možno je, da imaš prevelik vlek dimnika. Kolikšen notranji premer dimnika imaš? Si že kaj meril temperaturo dimnih plinov na izhodu iz peči? Kolikšnja je? Določene peči imajo na izhodu možnost regulacije vleka, kakšna je tvoja peč?

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Pe Okt 12, 2012 9:19 am

Gre za kaminsko peč, uno ta enostavno, brez senzorjev in loput.

uzitek
Prispevkov: 577
Pridružen: Ne Jan 17, 2010 9:30 pm
Kraj: oplotnica

OdgovorNapisal/-a uzitek » Pe Okt 12, 2012 11:40 am

peč imam na drva staro feroterm, sliši se po ceveh, dimnik je premera 23 se mi zdi.

Uporabniški avatar
AŁIEN
Prispevkov: 6653
Pridružen: To Maj 29, 2007 7:53 pm
Kraj: Samurailand
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a AŁIEN » Pe Okt 12, 2012 1:46 pm

Rafter napisal/-a: letnik 1962.


No ja......... :wink:


miran napisal/-a:A to ni umirjanje konjev, če predlagam naj vpraša za mnenje pravega stručkota?


Miran, če bi tole men napisal bi ti kljub spoštovanju kakšno krepko povedal

miran napisal/-a: ne bi bilo slabo preveriti, če sploh gre za dimnik, da ni mogoče zračnik.

Že res da sem že marsikaj v življenju videl tako, da je čist možno, da ga kakšen vtakne v napačno luknjo ampak tale bi bila vseno prehuda.
Poleg tega je dimen, ki ima probleme z dimljenjem in dimniki star forumaš, in neglede na to, da ga ne poznam daje s svojimi prispevki vtis, da ima nekaj v glavi. Vsaj meni se tako zdi da ve v katero luknjo ga vtakne. Bodisi doma bodisi pri sosedovih.

Uporabniški avatar
Korando
Prispevkov: 351
Pridružen: Če Feb 24, 2005 11:09 am
Kraj: Trebnje

OdgovorNapisal/-a Korando » Pe Okt 12, 2012 2:09 pm

Predpostavljam, da prihaja do "mukanja" takrat, ko peč dela na polno ...

Za peč 25-40kw je primeren dimnik svetle odprtine od 150 do 180 mm, max 200. V kombinaciji z visokim dimnikom ter visoko temperaturo dimnih plinov se vlek povečuje. Po moje zato prihaja do "mukanja".

Svetujem ti, da ustrezno znižaš pretok zraka skozi peč in dimnik. Vsaka peč na drva ima regulator dohodnega zraka, s tem reguliraš vlek, če se to ne da primerno nastavljat, se lahko dodatno montira tudi loputa na izhodu iz peči, če jo tvoja peč še nima. Enostavna regulacija peči je z merjenjem temperature dimnih plinov. Pri trdnem gorivu se giblje med 160 in 300 °C. Z višanjem temperature pada učinkovitost. Običajno se upošteva temperatura dimnih plinov na izstopu iz kurilne naprave 190 °C.

To Dimen :arrow: si rešil svoj problem glede podkajevanja soseda :?:

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Okt 12, 2012 2:13 pm

AŁIEN napisal/-a:....
miran napisal/-a: ne bi bilo slabo preveriti, če sploh gre za dimnik, da ni mogoče zračnik.

Že res da sem že marsikaj v življenju videl tako, da je čist možno, da ga kakšen vtakne v napačno luknjo ampak tale bi bila vseno prehuda.
Poleg tega je dimen, ki ima probleme z dimljenjem in dimniki star forumaš, in neglede na to, da ga ne poznam daje s svojimi prispevki vtis, da ima nekaj v glavi. Vsaj meni se tako zdi da ve v katero luknjo ga vtakne. Bodisi doma bodisi pri sosedovih.


V Luciji so pred leti v celi vrsti blokov, potem, ko jim je upravljalec grozovito povečal cene centralnega ogrevanja, nabavili električne peči. Pa so šle napeljave v 3 k, ker ni bila inštalacija predvidena za take obremenitve. Potem so pa gašperčke nabavili in dimnike vtikali v vsako luknjo, ki so jo zaslutili v zidu. No, tudi to se ni obneslo, a probali so.
Saj veš, v naši ljubi bivši domovini so bili projektanti blokov bolj kratkovidni in niso predvidevali spremenjenih razmer. In so tako naredili še pa še blokov, brez marsičesa, tudi dimnikov. Mogoče ste tam pri vas na Gorenjskem bolj pametni, a tudi mi smo v naši skupni domovini. Hočeš ali nočeš.
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel


Vrni se na “Razno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti