Centralna kurjava

Teme, ki niso v povezavi z offroadom
Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

Centralna kurjava

OdgovorNapisal/-a thundercat » Sr Apr 13, 2011 8:35 pm

Ne tiče se ravno offroada, pa želim vprašati tule:

A gdo mogoče ogreva dom z centralno kurjavo na pelete ?
Malo gledam peči, in me zanima kako se obnese, in kako je z dobavljivostjo pelet.? Vaše izkušnje prosim. :wink:
Slučajno sem gledal peč od firme SCHMITT, tip TKU3 ki je lahko na pelete, drva in kurilca.

Uporabniški avatar
ferrarist
Moderator
Prispevkov: 1488
Pridružen: To Jun 10, 2003 8:49 pm
Kraj: okolica ajdovščine

OdgovorNapisal/-a ferrarist » Sr Apr 13, 2011 9:10 pm

hmmm....ne vem kako je trenutna situacija s pečmi,pred časom je pa veljalo,da so ločene peči dosti boljše kot kombinirane...peleti?baje trenutno najugodnejši način ogrevanja,če nimaš ravno viška drv...koliko časa bo tako,sam bog ve...verjetno bo najugodnejše dokler ne bo šlo pol slovenije na pelete...potem bodo pa ceno dvignili... :roll:
jaz bi se odločil (za svoje potrebe) nekako tako:zalogovnik,dokaj velika peč na drva in zraven nafta...nafilaš drva do vrha in pustiš...kar ne porabiš za ogrevanje,gre v zalogovnik, ko se pa zalogovnik ohladi, ti dogreje nafta...tak sistem ima en moj žlahtnik,ogreva hišo,kmečki turizem in če se ne motim,6 apartmajev...zjutraj zmeče not eno fejst samokolnico akacije,isto naredi okrog 6h zvečer,pa ima zjutraj še vedno tople radiatorje...nafta mu praktično sploh ne dela oz. dela zelo,zelo poredko...ta sistem ima dve leti,prej je pa pokuril za cca 12k eur plina na sezono...

izzzzy
Prispevkov: 198
Pridružen: Ne Okt 31, 2004 6:09 pm
Kraj: dolina hmelja

OdgovorNapisal/-a izzzzy » Sr Apr 13, 2011 9:46 pm

Najprej odgovor na prvi post: pred tremi leti smo bili v podobni dilemi kako obnovit sistem ogrevanja in se odločili za pelete. Nabavili smo slovenski proizvod BIODOM27. Ogrevamo dvostanovanjsko hišo velikosti cca 200m2, nova okna, fasada klasika osemdesetih - še brez izolacije. V eni sezoni pokurimo dobrih 6 ton peletov, kar nas je letos stalo okrog 1000 €.
Pred nakupom sem pregledal vse živo, razmišljal tudi o nakupu peči na drva, kjer nalagaš 1-2 dnevno, vendar rabiš primerno velik zalogovnik. Če je ta poddimenzioniran oz. kar nekaj na pamet, kar pač gre v kurilnico nisi naredil nič oz. sistem ne funkcionira. Z primerno velikim zalogovnikom in primerno avtomatiko je pa zadeva finančno ola-la.
Pri naši peči pa ne potrebuješ zalogovnika tople vode, ker deluje kot peč na olje - prižge in ugaša se po potrebi. Pa še ena od prednosti je ta, da peč deluje na prisilni vlek in ne na podpih. To pomeni, da ima na dimniku, ki je premera 80 mm ventilatorček, ki porabi vsega 25W, za povrhu vsega je pa zadeva izredno tiha - že v primerjavi z oljnim gorilcem.
Naslednja zadeva, ki govori v prid tej peči so tudi dimenzije, saj ima zalogovnik nad pečjo. Ta zalogovnik zadošča od 3-7 dni, odvisno od mraza. Če imaš prostor in željo se pa da zalogovnik, polž itd. dogradit, kot pri vseh pečeh. Pri nas je bila težava tudi prostor in je bila to idealna rešitev.
V primerjavi z zvenečimi avstrijskimi imeni je pa vsaj pol cenejša.
Če te še kaj zanima, vprašaj, če ti pa ni odveč, se lahko pripelješ v spodnjo Savinjsko in pogledaš v živo.
Da ne bo pomote, ne delam reklame za nikogar, le pišem iz svojih izkušenj, ki so zaenkrat zelo pozitivne.

robinzon
Prispevkov: 1323
Pridružen: Ne Jun 07, 2009 4:05 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a robinzon » Če Apr 14, 2011 12:30 am

Če pogledaš lastništvo firm ki delajo pelete, vidiš da imajo roko čez v glavnem "naftarji". Zato bo cena pelet enkrat v bližnji prihodnosti skokovito narasla.
Če že razmišljaš o udobju za veliko denarja, si raje omisli peč na sekance.
Najboljša je še vedno trotl zihr klasika na drva. Peč je najcenejša proti ostalim, drva so sorazmerno poceni...
Sicer pa je o tej temi napisano ogromno na forumu Pod svojo streho.

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a thundercat » Če Apr 14, 2011 8:18 pm

Hvala vsem trem za mnenja. :wink:
Ker nimamo svojega gozda zaradi drv, se nekako nagibam k varianti peči na pelete+toplotna črpalka. Imam okoli 177m2 stanovanjske površine za ogrevanje. Do sedaj sem ogreval na kurilca pa je to postal že prevelik luksuz. Seveda je najboljša rešitev z zalogovnikom in pečjo na drva, samo imamo bolj švoh placa glede drv, zato moram preučit to možnost na pelete.
Ker je okoli hiše zelo malo vrta odpade tudi dobra alternativa ogrevanja z toplotno črpalko, ki ima zemeljski kolektor. Tak sistem ima sodelavec in je zelo zadovoljen.
Zaenkrat bom še zbiral informacije o tem projektu.
Za še kako mnenje se pa še priporočam.

Aja, še tole: kako je z dobavljivostjo pelet?

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a thundercat » Če Apr 14, 2011 8:22 pm

izzzzy, če bom po tvojem koncu hodil, se res oglasim da pogledam peč.

Uporabniški avatar
Sven
Prispevkov: 1092
Pridružen: To Maj 17, 2005 11:30 pm
Kraj: wajdušna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Sven » Če Apr 14, 2011 8:40 pm

Vse odvisno od izolacije hiše, vendar mislim, da lahko tudi z kupljenimi drvi poceni/ceneje prideš skozi, sam je pa res, da je z drvi največ dela. Mi imamo Frolingov sistem na drva (peč 50Kw) z 2x1500l hranilniki vode v kombinaciji z nafto (ki je odkar imamo to peč- 5 let delala ravno ene 2x), poleg pa so vezani še klasični sončni kolektorji in v primeru sile še toplotna črpalka-za ogrevanje sanitarne vode. Sam sistem deluje brezhibno, kljub temu da je hiša slabo izolirana in imamo katastrofalna okna, je poraba drv v primerjavi z prej 2/3, če bi poštimali še izolacijo kot je treba pa smo pod polovico v primerjavi z ventilatorsko pečjo ali klasiko. Vem pa da ima ta proizvajalec dobro rešene tudi sisteme na pelete, zato ti lahko dam konktat od monterjev.
LP
TUDI NA FB>>>KLIK

izzzzy
Prispevkov: 198
Pridružen: Ne Okt 31, 2004 6:09 pm
Kraj: dolina hmelja

OdgovorNapisal/-a izzzzy » Če Apr 14, 2011 8:58 pm

Sin je pred kratkim delal neko projektno nalogo okrog ekologije ipd. in naračunal, da smo po menjavi oken in sistema ogrevanja na leto pokurili 41 % manj, kot s prejšnjim sistemom drva-olje (dve ločeni peči).
Drugač, pa imamo podobno kot kolega zgoraj, peč na pelete, za poleti pa toplotno črpalko zrak-voda za ogrevanje sanitarne vode.
Sistem v zgornjem postu se sliši lepo, dokler ne izveš cene vsega navedenega. Že samo peč od Frolinga ali kwb je 70-150% dražja....
Vabilo na ogled pa še vedno velja, pa prej poklič, da bom ziher doma (041 374 060)

robinzon
Prispevkov: 1323
Pridružen: Ne Jun 07, 2009 4:05 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a robinzon » Če Apr 14, 2011 9:07 pm

Peleti bodo prav tako kot nafta postali luksuz in peč na pelete ni ravno poceni, zato po moje to nikakor ni dobra investicija.
Sicer pa vsak najbolje ve kaj mu paše.
Rajši ta denar investriraj v zmanjševanje porabe energije doma, nabavi dobro peč na polena,morda sončne kolektorje, za par metrov drv boš pa že našel prostor okoli hiše.
Jaz sem našo bajto (skoraj 500m2) spravil z isto pečjo iz 40 metrov drv na dobrih 20 metrov samo z menjavo oken, izolacijo fasade, mansarde.... Ko zamenjam še peč in dodam kolektorje bo poraba okoli 15 metrov ali manj drv.

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a thundercat » Če Apr 14, 2011 9:16 pm

Lani smo menjali okna, tako da imam sedaj troslojna, fasada je še klasika 80-ih let in ni čisto fuč, je pa v planu obnova za naslednja leta.

Verjamem, da je Froling nadpovprečno dobra izvedba, samo moram tudi na ceno mal poškilit. :(

Sem pa izvedel, da bo v bližini nas zagon ene peči na pelete, ker sem se pogovarjal z izvajalcem, tako da bom šel pogledat to reč. Zgleda da je nova na trgu, pod imenom SCHMITT-Biotermec. Košta pa nekaj nad 3k ojrov z zalogovnikom pelet in gorilcem, ter polžem.

Izzzzy, škoda da nisi bližje dolenjski, tako da bom javil, ko se peljem tam okoli.

Uporabniški avatar
Sven
Prispevkov: 1092
Pridružen: To Maj 17, 2005 11:30 pm
Kraj: wajdušna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Sven » Če Apr 14, 2011 9:29 pm

izzzzy napisal/-a: da smo po menjavi oken in sistema ogrevanja na leto pokurili 41 % manj, kot s prejšnjim sistemom drva-olje (dve ločeni peči).

Torej tudi "od oka" nisem bil daleč, no je vseeno manj od polovice, ampak še vedno enormno.

izzzzy napisal/-a:
Sistem v zgornjem postu se sliši lepo, dokler ne izveš cene vsega navedenega.

Definitivno ni poceni špas, ampak dalo se je dobit tudi neko subvencijo, ne vem pa če je to še vedno, verjetno se jo da za vsak tak sistem.

thundercat napisal/-a:Lani smo menjali okna, tako da imam sedaj troslojna, fasada je še klasika 80-ih let in ni čisto fuč, je pa v planu obnova za naslednja leta.

Preden obnavljaš fasado se pozanimaj kako jo moraš obnovit, pa lahko dobiš kakšno subvencijo, vem pa da je treba bit pazljiv, ker štejejo detajli.
TUDI NA FB>>>KLIK

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a thundercat » Če Apr 14, 2011 9:32 pm

Glede subvencij imajo določene kriterije. Se bom pa še pozanimal . :wink:

Zajček
Prispevkov: 907
Pridružen: Če Feb 08, 2007 7:23 am
Kraj: notranjska

OdgovorNapisal/-a Zajček » Pe Apr 15, 2011 7:11 am

Slika

Zajček
Prispevkov: 907
Pridružen: Če Feb 08, 2007 7:23 am
Kraj: notranjska

OdgovorNapisal/-a Zajček » Pe Apr 15, 2011 7:16 am

V grafu, ki sem ga podal, je povsem enostavna ekonomska primerjava med ogrevalnimi napravami. Upoštevana je začetna investicija v nabavo in postavitev naprave, ter nadalje letni strošek za nabavo energenta, pri čemer niso upoštevani trendi gibanja cen energentov, ker jih je praktično nemogoče napovedati. Je pa dejstvo, da bodo fosilna goriva počasi "out", vsaj z ekonomskega vidika. :D

TRCO1
Prispevkov: 784
Pridružen: Sr Apr 15, 2009 12:16 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a TRCO1 » Pe Apr 15, 2011 8:13 am

jaz sem pa lansko leto pri ceni nafte zgubil živce in porezal centralno napeljavo ......sedaj se grejem na http://ir-ogrevanje.si/?gclid=COG67srtn ... zQoduEcRHg in plačam 550€ za celo sezono za drugo sezono bo še malo ceneje ker si sam delam kamin (bolj zaradi ambienta) in mi bo kamin še malo dogreval ter preje izklapljal termostate....nimam kaj rečt zelo super zadeva že zaradi tega ker ima vsak prostor svoj termostat....investicija pa je bila 6 kom. radiatorjev 1700€
AVTOVLEKA 051 800 777 I have the body of a God. But it sucks cause it´s Buddha AVTOVLEKA 051 800 777

jurem
Prispevkov: 23
Pridružen: Po Jul 21, 2008 6:53 pm

OdgovorNapisal/-a jurem » Pe Apr 15, 2011 6:38 pm

Jaz imam isto peč in podobno porabo kot IZZZZY. Že tretjo sezono se je izkazala za dobro investicijo. Jaz poleti vodo ogrevam z peleti saj se je izkazalo da bi bila vsaka druga stvar dražja, če upoštevaš investicijo (kolektorji ali toplotna Č) jaz za vodo pokurim dva zalogovnika torej 25 vreč, cca 50EUR čez celo poletje.
Bi pa rad preiskusil pelete iz tujine.Baje se jih dobi tudi iz Mađarske skupaj z prevozom ne ve vem pa kje. Z lanskoletnimi od mizarstva Kovač iz Mozirja nisem ravno navdušen -preveč žlindre. Če kdo pozna kontakt za pelete od zunaj bi bil zelo hvaležen

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a thundercat » Pe Apr 15, 2011 7:49 pm

jurem napisal/-a:Jaz imam isto peč in podobno porabo kot IZZZZY. Že tretjo sezono se je izkazala za dobro investicijo. Jaz poleti vodo ogrevam z peleti saj se je izkazalo da bi bila vsaka druga stvar dražja, če upoštevaš investicijo (kolektorji ali toplotna Č) jaz za vodo pokurim dva zalogovnika torej 25 vreč, cca 50EUR čez celo poletje.
Bi pa rad preiskusil pelete iz tujine.Baje se jih dobi tudi iz Mađarske skupaj z prevozom ne ve vem pa kje. Z lanskoletnimi od mizarstva Kovač iz Mozirja nisem ravno navdušen -preveč žlindre. Če kdo pozna kontakt za pelete od zunaj bi bil zelo hvaležen


Ja, lepo je slišati še eno mnenje o tej peči. Če se ne motim, dela te peči Valtis iz MB. Sem dobil danes prospekt o peči. Pa še od firme CTC, ki je kar še enkrat dražja, pa od Continental, ki je menda hrvaška.

Sedaj moram najti še kaj o ponudnikih pelet, da bo malo bolj znano še glede dobave.

Trenutno se pa cene gibljejo za te peči od dobrih 3-tisočakih naprej .

Uporabniški avatar
medo-1
Prispevkov: 713
Pridružen: To Mar 23, 2010 3:11 pm
Kraj: NA PREŽI

OdgovorNapisal/-a medo-1 » Pe Apr 15, 2011 9:59 pm

živ a maš ti klasično ogrevanje (radiatorji) ali maš kaj drugega kot je talno ogrevanje...lp medo
Najbolša je pečenka iz hoste!!!
če je pa iz svinjaka pa tud uredu!!!

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a thundercat » So Apr 16, 2011 9:24 am

medo-1 napisal/-a:živ a maš ti klasično ogrevanje (radiatorji) ali maš kaj drugega kot je talno ogrevanje...lp medo


Imam klasično, samo radiatorje.

izzzzy
Prispevkov: 198
Pridružen: Ne Okt 31, 2004 6:09 pm
Kraj: dolina hmelja

OdgovorNapisal/-a izzzzy » To Apr 19, 2011 8:29 pm

Te peči se prodajajo pod dvema blagovnima znamkama ena je ta ki si jo navedel, druga pa Gipo iz Kopra. Gre pa za enaki peči z enako ceno. Prvotno pa mislim da je bil samo Gipo, tako da imam njihovo.
Glede peletov iz tujine je pa kar nekaj napisanega na forumu pod svojo streho, epilog vsega skupaj je pa ta, da je pri nizki ceni vprašljiva kvaliteta (sploh baje pri peletih iz BiH)+ ogromen strošek prevoza. Razen če nisi sam prevoznik in te zadeva pošlihtaš po svoje.
Se pa da v Sloveniji dobiti pelete za precej različne cene . Za primer zadnje sezone so bile cene, za katere sem uspel izvedet od 180 do 260€ za tono.
Pri olju je odstopanja nekaj centov?!?
Glede cen peletov in ostalih energentov je pa tako ali drugače vse vezano na cene nafte. Poglej malo forume v avstriji ipd, kjer se s tem ogrevajo že olala časa, pa boš videl, da razmerje med nafto in ostalimi energenti ostaja približno enako.
Glede na to koliko miljovo peči deluje na pelete, se ni bati za zalogo. Dokler bo les bo tudi tovrstna biomasa.
O sekancih pa razmišljaj če imaš še eno parcelo za dovolj velik in ustrezen zalogovnik (vlaga, ......)

r_1
Prispevkov: 68
Pridružen: So Feb 20, 2010 3:27 pm

OdgovorNapisal/-a r_1 » Ne Maj 22, 2011 11:20 pm

thundercat napisal/-a:
jurem napisal/-a:Jaz imam isto peč in podobno porabo kot IZZZZY. Že tretjo sezono se je izkazala za dobro investicijo. Jaz poleti vodo ogrevam z peleti saj se je izkazalo da bi bila vsaka druga stvar dražja, če upoštevaš investicijo (kolektorji ali toplotna Č) jaz za vodo pokurim dva zalogovnika torej 25 vreč, cca 50EUR čez celo poletje.
Bi pa rad preiskusil pelete iz tujine.Baje se jih dobi tudi iz Mađarske skupaj z prevozom ne ve vem pa kje. Z lanskoletnimi od mizarstva Kovač iz Mozirja nisem ravno navdušen -preveč žlindre. Če kdo pozna kontakt za pelete od zunaj bi bil zelo hvaležen


Ja, lepo je slišati še eno mnenje o tej peči. Če se ne motim, dela te peči Valtis iz MB. Sem dobil danes prospekt o peči. Pa še od firme CTC, ki je kar še enkrat dražja, pa od Continental, ki je menda hrvaška.

Sedaj moram najti še kaj o ponudnikih pelet, da bo malo bolj znano še glede dobave.

Trenutno se pa cene gibljejo za te peči od dobrih 3-tisočakih naprej .


Pelete mam jest... Cena je 200€+ddv, so pa iz Bosne in so kvalitetni!!! Smo jih prpeljali kar nekaj razlicnih vrst( tut iz avstrije in italije) pa so te iz Bosne precej boljse-lepse izgorevanje,manj ciscenja... Mam tudi pec,ki jo lahko vidis v obratovanju, svetujem pa da ce kupujes pec na pelete, ne kupuj take, ki je narejena za drva in ima samo gorilec gor.. No, ce te zanima kaj vec me brez problema kontaktirajte...

Uporabniški avatar
thundercat
Prispevkov: 535
Pridružen: So Jan 01, 2011 7:18 pm
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a thundercat » Po Maj 23, 2011 7:53 pm

Takole.
Medtem sem se še pozanimal malo bolj, in se odločil za peč na drva z zalogovnikom in kasneje z toplotno črpalko.
Glede pelet pa vem, da ni slaba alternativa, ampak sem se raje odločil za klasiko, ker drva nekako človek lažje dobi, vsaj na našem koncu.

Zadeva je že tako daleč, da bo kmalu kurilnica obnovljena. Čakam mojstre za priklop in vezavo.

Vsem, ki ste podali svoja mnenja in izkušnje....Lepa Hvala!! :wink:

Uporabniški avatar
medo-1
Prispevkov: 713
Pridružen: To Mar 23, 2010 3:11 pm
Kraj: NA PREŽI

OdgovorNapisal/-a medo-1 » To Maj 24, 2011 10:30 am

thundercat napisal/-a:Takole.
Medtem sem se še pozanimal malo bolj, in se odločil za peč na drva z zalogovnikom in kasneje z toplotno črpalko.
Glede pelet pa vem, da ni slaba alternativa, ampak sem se raje odločil za klasiko, ker drva nekako človek lažje dobi, vsaj na našem koncu.

Zadeva je že tako daleč, da bo kmalu kurilnica obnovljena. Čakam mojstre za priklop in vezavo.

Vsem, ki ste podali svoja mnenja in izkušnje....Lepa Hvala!! :wink:
A si zbral na vplinjenje(ventilatorsko)če si jo pazi kakšno boš dal ker tiste čip variante do 2000€ ne delajo kot je treba se oš nasmodu men verjem,ker sem svoje cajte montiral čip varijante pa jih nebom več razen če jo stranka sama kupi pa sama potem odgovarja.lp medo :roll:
Najbolša je pečenka iz hoste!!!

če je pa iz svinjaka pa tud uredu!!!

luka32
Prispevkov: 200
Pridružen: To Nov 16, 2010 2:49 pm
Kraj: Litija

OdgovorNapisal/-a luka32 » To Maj 24, 2011 3:00 pm

Zdaj pa še meni pomagajte. Imam hišo, 2 nadstropja in pritličje, cca 100m2 na etažo.

Kupujem pa peč na sekance in nimam blage veze, kakšne so cene za te stvari. Hiša je pa v solastništvu, tako da, če se kdo s tem ukvarja, naj mi napiše približno ceno za tako investicijo.

Dobrodošli tudi drugi predlogi.

lp

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » To Maj 24, 2011 6:49 pm

medo-1 napisal/-a:A si zbral na vplinjenje(ventilatorsko)če si jo pazi kakšno boš dal ker tiste čip variante do 2000€ ne delajo kot je treba se oš nasmodu men verjem,ker sem svoje cajte montiral čip varijante pa jih nebom več razen če jo stranka sama kupi pa sama potem odgovarja.lp medo :roll:


Kaj je narobe s temi poceni variantami atmos itd?
Eni jih hvalijo, drugi preklinjajo, zato me zanima.
Jaz sem tudi raje dal "nekaj" več.

Imam Eta SH 20 v modri preobleki (Buderus Logano SFV 20)
in 2.000 litrov zalogovnika, ogrevam zaenkrat dobrih 100kvadratov + kurilnica/garaža, vse praktično brez izolacije.
Izbiro med Fröling, KWB in Eta je mogoče malo olajšalo dejstvo, da je zaenkrat edino pri eti možno parametre brati na računalniku. npr: http://eta.olje.de/
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola


Vrni se na “Razno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta