Pnevmatike za Subaruja

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
forester03X
Prispevkov: 7
Pridružen: Po Maj 08, 2023 1:14 am

Pnevmatike za Subaruja

OdgovorNapisal/-a forester03X » Po Maj 08, 2023 8:44 pm

Pozdrav,
Imam Subaruja Forester SG letnik 2003 z 2.0 bencin in 125konjskih moči. Ima super AWD pogon, vem ni pravi terenec me je pa že marisakam pripeljal tudi če ima odprte use diferenciale in nima pomagal pač pa samo pogon ki se deli 50:50 na prednja in zadnja kolesa. Avto sam posebi ni tako težek ima slabo tono in pol (1360kg).
In me zanima sledeče, katere gume naj si kupim da so za zimo (sneg led), vendar nek slabši teren ( kaka vlaka ali pa zdelani makedami) nebo ovira. Za enkrat imam navadne letne gume 205/70/15. Imam letne gume poleti in bi jih na začetek zime zamenjal z novimi ki bi ustrezale zgornjemu opisu.
Gledal sem že use živo, od nalitih Malatesta KOALA pa do BFG At. Umes sem naletel tudi na yokohama A/T G015, falken wildpeak A/T3W.
Zanima me kater gume za na tako lahek avto, ker vem da teška guma nebo uredu in bo avto trpel.

Hvala:)

PS zanima me če je še kdo v skupini ki ima subaruja za terenske namene:)

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

Re: Pnevmatike za Subaruja

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Maj 08, 2023 9:13 pm

Če je sneg in led precej pomemben(zvožen sneg, ki še ni posut s peskom/soljo), potem po mojih izkušnjah edino prava zimska guma. Mogoče kakšna za terenca, ki je malo bolj odprta, torej ima malo več razmaka v profilu.


Drugače počakaj, da se nebivedu oglasi, on mislim da je vozil omenjeno yokohamo.
Niva 240D l. 93, OM616 motor, Kobra 215R15, ZF servo, rock crawler TC
2x Patrol Y61 2.8TD
Naprodaj veliko rabljenih delov za Lado in nekaj tudi za Patrola

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Pnevmatike za Subaruja

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Po Maj 08, 2023 9:31 pm

S subarujem si 80% na cesti in max 20% na terenu. Zato je dobro met gumo, ki se na cesti tudi dobro drži. Če hočeš gumo, da se boš povsod vozil, bo najboljša guma yokohama geolandar AT G015. Je par tudi kg lažja od ostalih AT gum. Seveda ni tok ojačana na boku, ima pa dober profil, da se da zapeljat tudi v snegu, vendar previdno.
Druga taka je "baby AT" - bfgoodrich trail terrain. Dost cestna guma, ampak tudi po makadamih in blatu se odlično drži, je pa malo manj narezana kot BFGoodrich AT guma in je dost težja of yokohame, z bolj ojačano bočnico.
Sam sem s subarujem mogoče 10% na terenu. Zvozil sem nekje 10 kompletov yokohame, letos sem pa prešaltal na "baby AT" gumo. Zaenkrat sprobal samo v blatu in makadamih ter kolovozih in nikjer ni bilo problemov odpeljat.

Jaz imam gume z oznako 96H - to sta zaenkrat samo yokohama G015 in bfg trail terrain od AT gum. Ostale so vse narejene za večjo težo, pol se pa avto ne obnaša tako kot bi se moral. Je pa cena trail terrain nekje 20€ na gumo dražja kot yokohama G015.

Trail terrain:
Slika

Ampak pozimi imam pa zimske gume.
Pred EUR sem bil SIT!

franko
Prispevkov: 11
Pridružen: Sr Dec 29, 2021 5:45 pm

Re: Pnevmatike za Subaruja

OdgovorNapisal/-a franko » Po Maj 08, 2023 9:37 pm

Jaz sem si letos omislil Toyo Open Country A/T. Po mokrem, suhem in makadamu je odlična, drugje pa je še nisem sprobal. Glasna ni skoraj nič bolj kot običajna cestna guma, tudi poraba je komaj kaj višja. Kljub M+S oznaki, pa ne vem, če se jih bom upal voziti pozimi. Tudi jaz mislim, da je zimska guma tista prava izbira.

forester03X
Prispevkov: 7
Pridružen: Po Maj 08, 2023 1:14 am

Re: Pnevmatike za Subaruja

OdgovorNapisal/-a forester03X » Po Maj 08, 2023 10:54 pm

[="Nebivedu"] Ja res je, edino pozimi sem 50 cesta 50 teren, ampak over all sem 80cesta 20 teren. To je bil tudi moj namen da uzamem gumo ki ni preteška za moj avto. Nekih močno ojačanih bokov pomoje ni treba saj se ne vozim po hudih offroad progah. Za v sneg pa potrebujem gumo ki pride čim bolj seveda z veliko previdnosti na zasneženih cestah ki so ku led. Torej bi bila zame optimalna guma yokohama geolandar AT se odnese odlično tudi na mokri cesti ? predvidevam da je dobra tudi za sneg, kako je pa kaj z višino same pnevmatike, trenutno sem na 205/70/15 in sem razmišljav da bi spremenil na 205/80/15 vendar nevem kako je z višino ter ali bo previsoka in bo kam kej drsalo. Kolko pa kaj yokohama geolandar traja po kilometrini?

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

Re: Pnevmatike za Subaruja

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Po Maj 08, 2023 11:59 pm

Forester SG ima zadnje amortizerje z veliko šalco za feder, ki je nad gumo. Če bo guma previsoka, bo drajsala ob to šalco, tako da se ne bo izšlo.
Za ta avto je original dimenzija kar najboljša. Mogoče 2 do 3cm liftkit na amortizerje daš (okol 100€). Gre tudi višji liftkit, ampak potem izgubiš downtravel, pa se avto ne obnaša lepo po terenu.

Lahko pa od Pedders firme vzameš komplet HD amortizerjev, pa so že narejeni, da avto dvignejo za 1 colo (2.5cm).
Pred EUR sem bil SIT!

mitjam
Prispevkov: 58
Pridružen: To Nov 12, 2013 7:55 pm

Re: Pnevmatike za Subaruja

OdgovorNapisal/-a mitjam » To Maj 09, 2023 12:14 pm

Na RAV4 imam Yokohama G058, ki so all-season gume za SUVe in crossoverje. Prvih 500 km so v dežju na asfaltu slabo držale, nato so se udelale in zdaj dobro delajo na suhem in mokrem, 95% asfalt, 5% makadam. Na snegu sem bil samo enkrat brez posebnosti, ampak to je premalo, da bi znal ocenit, kako se v snegu obnesejo.Dimenzija 225/65 R17 102H. Uporabljam jih celo leto brez menjave za zimske.

Na LC95 imam pa Yokohama G015 (265/70R16 112H). To so all season AT gume. Rabim jih 40% asfalt, 50% makadam, 10% sneg v srednjegorju - brez težav, odlična guma za moj režim vožnje. Ne vozim pa hardov, rock crawlinga z 0.5 bara v gumi ali razkopavanja travnikov.
Dosti sem z njo vozil po grobih skalah (kamnolom, prikolica) in je precej trpežna - dokler nisem prebil bočnice na najbolj brezveznem kamnu velikosti pesti sredi travnika, ki se je prikotalil mimo (niti fiksno v tleh ni bil). Zgleda da je glih narobe sedel na bok gume.


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 63 gostov