Kje nabaviti tirfar (grajfar)

Debata o avtih za offroad, opremi, predelavah, ...
Gost

Kje nabaviti tirfar (grajfar)

OdgovorNapisal/-a Gost » So Dec 06, 2003 7:46 pm

Zanima me, kje bi lahko nabavil tirfar in po kakšni ceni. Ker nisem neki strašni offroader, ne mislim nabaviti vitla (vsaj zaenkrat ne) - rabim ga le toliko, če kje zaglibim.
Hvala.

LP
Samo

Uporabniški avatar
Ludwig
Prispevkov: 1118
Pridružen: So Jul 26, 2003 10:38 pm
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ludwig » Ne Dec 07, 2003 10:30 am

Ne vem kaj točno smatraš pod tirfar(grajfar).
Pri nas so to ketne ki majo našvasane takšne kroge s špicami. (za traktorje ki vlačijo les). Iz tvojega konteksta pa se mi zdi da je to nekakšen nadomestek vitla. Če misliš ketne, pol vem za enga kovača v Savinjski, ki to dela in ga lahko vprašam....
LP Ludwig
God shave the queen...

Uporabniški avatar
slayer
Prispevkov: 2042
Pridružen: Pe Okt 31, 2003 1:01 pm

OdgovorNapisal/-a slayer » Ne Dec 07, 2003 1:25 pm

Mogoče misliš žični nateg?

http://www.interdiskont.si/on-line/index.php3?kat=04

Na dnu strani je...

Meni je ta škripec že pršu prow. :lol:

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Ne Dec 07, 2003 4:15 pm

Seveda sem mislil žični nateg. Cena je videti ugodna, tako da sem ga že naročil. Hvala.

LP
Samo

Uporabniški avatar
Horjo horjulis vulgaris
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Nov 20, 2003 12:58 pm
Kraj: Bezenica

OdgovorNapisal/-a Horjo horjulis vulgaris » Po Dec 08, 2003 9:56 am

A ni tole malo švoh??? Mislim, nekam si se zakajlal, potegniti moraš ven in navzgor, avto tehta preko tone, žični nateh pa je deklariran za 750 kg ali eventuelno za 1 tono. Ali se dobi tudi močnejše?

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Dec 08, 2003 10:10 am

poglej 1 artikel višje...
drugač pa je včasih tole čist dost.

Uporabniški avatar
miha
Prispevkov: 415
Pridružen: So Nov 08, 2003 3:33 pm
Kraj: Gabrovka GPS N46° 00' ,E15° 00'
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miha » Po Dec 08, 2003 11:56 am

Zelo uporabne in močne izdeluje nekdo v Šentrupertu pri Mirni na dolenjskem.
Rekli so da tu ni poti, jaz sem jih videl na tisoče !
Dobri planinski čevlji.

Uporabniški avatar
Horjo horjulis vulgaris
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Nov 20, 2003 12:58 pm
Kraj: Bezenica

OdgovorNapisal/-a Horjo horjulis vulgaris » Po Dec 08, 2003 3:01 pm

gregor napisal/-a:poglej 1 artikel višje...
drugač pa je včasih tole čist dost.

No, to je že mal boljš. Kupim takoj ko bo na zalogi!
Zakaj mi je pa prej dvakrat samo enga kazalo?? :oops: :oops:

Uporabniški avatar
gregor
Moderator
Prispevkov: 3299
Pridružen: Sr Maj 21, 2003 8:33 am
Kraj: Žalec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor » Po Dec 08, 2003 3:57 pm

Horjo horjulis vulgaris napisal/-a:
gregor napisal/-a:poglej 1 artikel višje...
drugač pa je včasih tole čist dost.

No, to je že mal boljš. Kupim takoj ko bo na zalogi!


hmm, zjutraj je bil tamočen še na zalogi. Očitno so imeli na zalogi samo enga, ki ga je kupil Samo :)

Uporabniški avatar
jereb
Prispevkov: 641
Pridružen: Pe Okt 10, 2003 11:11 pm
Kraj: Logatec

OdgovorNapisal/-a jereb » Po Dec 08, 2003 9:29 pm

Jest mam pa žal slabe iskušnje s tem. Problem je ker je prekratka zaila. Če hočeš vleči 4t moraš dati škripec vmes in ti ostane sam dober meter zaile kar je pa največkrat premal.
LP by Jereb

Uporabniški avatar
slayer
Prispevkov: 2042
Pridružen: Pe Okt 31, 2003 1:01 pm

OdgovorNapisal/-a slayer » To Dec 09, 2003 12:31 am

Ja je kratka. Pa sej obstajajo ketne, pasi in podobno. Jst sm z ketnami zvazu na nosilc na ladi, pas za drevo in ta nateg sm dau vmes. Odlično je blo. Scuku sm se vn. :lol:

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Pe Dec 12, 2003 8:10 pm

Sporočam vam, da tudi jaz nisem dobil naročenega "žičnega natega" v Inter Diskontu, čeprav sem ga naročil, ko so ga še "imeli" na zalogi (tole je pa res en nateg :) ).
Kupil sem ga v Merkurju in to tistega, ki je made in Slovenija - ta švohnejšega - se pravi za 800 kg (navpično lahko dvigne 800kg), stane pa cca 14000 SIT. Ima več zajle (kake 4m ali še malo več). Gor sem dal še škripec, kar je sicer dolžino zajle prepolovilo, a upam da bo sedaj zadosti za velko 1t težkega Jimny-ja. V trgovini so imeli sicer tudi ta švohnejšega iz Inter diskontove ponudbe, a tisti je narejen že na pogled tako krhko, da si ga ne bi upal kupiti (zobniki so iz več kosov štancanega pleha in znetani skupaj). Ta večji "made in SLO" pa je res že velika zadeva, a ga dobiš s škripcem - v Jimny-ju bi bil čez cel prtljažnik :(

Pečenica z zeljem, kruh, pa še malo pivo za 500 SIT! Jeftino, al nema nikdje :)

LP
Samo

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Ne Dec 14, 2003 6:38 pm

Še eno dodatno vprašanje, za malo bolj izkušene člane foruma:
Danes sem zadevico sprobal tudi v naravi, a žal brez večjega uspeha. Ker je 2m zajle res bolj malo, moraš zadevo jasno podaljšati. Za to sem uporabil vrv, ki pa se ob šponanju seveda razteguje. Če je ne bi pretrgal, bi mi seveda namesto tistih 2m ostalo le kak meter. V prtljažniku sem imel tudi verigo, a prekratko (malo težko je s sabo voziti 20m verige :) ).
Torej si bom moral omisliti zajlo namesto vrvi. In tukaj vprašanje:
Na eno stran bi bilo seveda pametno dati "uho" (kako ga montirati, da bo zdržalo obremenitve?), kamor bi vtaknil kavelj od grajfarja (ot. natega :) ), na drugo stran pa.... ? Kako bi najlažje fiksiral zajlo na kakšno drevo, ki pa seveda ni vedno ravno toliko daleč, kakor bi si človek zaželel?
Še 1x hvala za odgovore.

LP
Samo

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Ne Dec 14, 2003 6:42 pm

Čisto sem pozabil - morda pa pas namesto zajle? Kje se to nabavi in kako se ga uporablja/fiksira na drvo? Z vozlom? :)

LP
Samo

Uporabniški avatar
Ludwig
Prispevkov: 1118
Pridružen: So Jul 26, 2003 10:38 pm
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ludwig » Ne Dec 14, 2003 6:51 pm

Gurtne oz. trakovi so že po defaultu narejene tako, da so na konceh zašite v uho in ni problema za zapet kavelj. Za okrog drevesa se uporablja gurtna dolga cca 2m na konec pa se da škobec. Ti so različno veliki in različno močni in so uporabni za vse kombinacije pri vlečenju. Za štukanje gurten, za na avto pripet, za na gurtno okrog drevesa itd...
http://www.vodusek-vv.si/slo/index.html
Tule si lahko vse to pogledaš in tudi nabaviš.
LP Ludwig
P.S.
Če boš gurtno zavezal na vozel in fajn zategnil, jo boš odvezal samo še z nožem. :D
Edina varjanta je "nezategljiva zanka", ki se uporablja za privez jadrnic, ampak jo je z gurtno kar težko nardit, ker je ploščata.
God shave the queen...

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Ne Dec 14, 2003 7:28 pm

Se pravi, da bi bila oprema za poceni škripcov nadomestek:
- na avto pripneš grajfar
- grajfar ma na koncu kavelj - se pravi da prav pride en škobec, ki ga pripneš na...
- verigo
- okrog drvesa daš pas
- pas z verigo povežeš s še enim škobcem
Seveda bi lahko grajfar dal tudi na tisto stran pri drevesu - pa to so že detajli :)

Edina težava tule je, da je veriga težka reč. Kako močno verigo bi potreboval za vleko Jimny-ja (tehta cca 1050kg)? Dobra stran verige pa seveda je, da ni težav s skrajševanjem kot pri zajli - vtakneš škobec v tisto luknjo, ki je ravno prav daleč, pa je....
6mm veriga ima nosilnost 1120kg (0.8kg/m),
7mm 1500 kg (1.1kg/m)
8mm 2000 kg (1.4kg/m)
Pri teh težah, bi je s sabo vozil največ kake 10m (morda malo več, če bi bila ta tanka).
Avta sicer ne bi vzdigoval, ampak vlekel po tleh, torej bi po zakonih fizike najbrž zadoščala že prva, mar ne?

LP
Samo

Uporabniški avatar
jereb
Prispevkov: 641
Pridružen: Pe Okt 10, 2003 11:11 pm
Kraj: Logatec

OdgovorNapisal/-a jereb » Ne Dec 14, 2003 10:15 pm

Lahko si pomagaš tudi z gurtnami, katere uporabljajo kamionisti za zavezovanja tovora in tudi ni nekakšna huda cena in po mojih izkušnjah je tudi dovolj močna.
Mojga čirota je zdržala, ko sem bil do vrha koles v blatu!
Pa še en nasvet ti bi dal, ko boš se vleku z "grajferjem" ven s kakga blata, raj zadevo uporabljajte pri drevesu da ne boš kakga prjatla povozu!
Pa velik užitkov!! :D :D :D
LP by Jereb

Uporabniški avatar
slayer
Prispevkov: 2042
Pridružen: Pe Okt 31, 2003 1:01 pm

OdgovorNapisal/-a slayer » Ne Dec 14, 2003 11:10 pm

Samo mislim da ti ni treba preveč računati kolko zdržijo ketne. Uporabi zdravo kmečko logiko in bo... Ja morš pa rez pazit da ne koda povoziš ja... 8)

Uporabniški avatar
Ludwig
Prispevkov: 1118
Pridružen: So Jul 26, 2003 10:38 pm
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ludwig » Ne Dec 14, 2003 11:15 pm

Veliko bolše kot ketne so gurtne. Niso nevarne, so lahke in zdžijo kolikor hočeš. So različnih nosilnosti kar se vidi po barvi. Zelena gurtna je npr 1 tonska. Rdeča je več itd. Kupiš dve 10 metrski pa ni trba nobenih keten.
Moj patrol vaga 2 toni pa zelena gurtana, vsa stara in znucana še nikol ni popustila... :D
Skratka ketna se mi zdi pretežka in PRENEVARNA.
LP Ludwig
God shave the queen...

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Ne Dec 14, 2003 11:45 pm

OK. Prepričal ste me - gurtna je prava reč. Kako pa jo nastaviš, da je ravno prav dolga? Recimo, da zadevo montiramo v naravi:
- drevo
- ta kratka gurtna (2m) okrog drevesa,
- škobec
- grajfar,
- gurtna do avta
- škobec (ali kaj drugega, s čimer gurtno pritrdim na avto)
- avto
Ker ima grajfar le 2m zajle, to pomeni, da avta več kot za toliko ne moreš potegniti - pa že to ni bogve koliko. Torej bi bilo idealno, da je ob popolnoma raztegnjeni zajli na grajfarju gurtna napeta - torej je nemogoče uporabiti gurtno fiksne dolžine, razen če imaš pri roki semena za kakšna izredno hitro rastoča drevesa :).
Kar bi potreboval je torej gurtna ali zajla z "nastavljivo" dolžino. Oz. če je kdo že uporabljal grajfar, naj mi prosim že enkrat pove, kako za boga je to izvedel :)

LP
Samo

Uporabniški avatar
Ludwig
Prispevkov: 1118
Pridružen: So Jul 26, 2003 10:38 pm
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ludwig » Po Dec 15, 2003 12:10 am

Za krajšat gurtno obstaja "skrajševalni vozel" in jo skrajšaš kolikor ti paše, ampak ni treba komplicirat. Če je predolga jo daš duplo(prepogneš jo na pol), al pa ta zadnjo gurtno trikrat al pa štirkrat oviješ okrog drevesa pa je.
Drugo nedeljo gremo v Celje na en Off Road pa pridi zraven pa ti bom vse pokazal.... :D
Oglasi se na privat msg pa se zmeniva.
LP Ludwig
God shave the queen...

Uporabniški avatar
slayer
Prispevkov: 2042
Pridružen: Pe Okt 31, 2003 1:01 pm

OdgovorNapisal/-a slayer » Po Dec 15, 2003 10:59 am

K sm se jst vleku vn sm se potegnu do konca potem sm pas ki je bu okoli dreva skrajšu tko da sm ga dal doplih (na pol) in sm potegnu do konca vn.

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4343
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Po Dec 15, 2003 12:35 pm

Jst mam 10m ketne 5mm debeline v prtljažniku. Podrt oreh debeline premera 90cm sem zapel z avtom, pa je ketna zdržala čist normalno, da sem ga povlekel dol iz cestišča. Na vsake 2m verige imam rinko, in na konceh so rinke 5cm premera, da lahko kaj ali kam pripneš. Za priklop na avto pa imam kar alpinistične plezalne sponke do 3500kg raztega.
Poleg tega imam pa še 2x po 9m oranžne gurtne.

LP
Nebivedu

Uporabniški avatar
miha
Prispevkov: 415
Pridružen: So Nov 08, 2003 3:33 pm
Kraj: Gabrovka GPS N46° 00' ,E15° 00'
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miha » Po Dec 15, 2003 12:46 pm

Ko imaš prijatelja s sabo na offroadu ( sovoznika ), potegneš gurtno do drevesa in še parkrat okol ( 3-4 krat ), pa ti bo avto še otrok držal na gurtni in še enostavno gurtno skrajšaš, ko ti zmanjka zajle.
Na podoben načina lahko avto spuščaš - kontrolirano - v dolino, ko sovoznik popušča gurtno dvakrat ovito okoli drevesa.
Nosilnosti tovornjakarskih gurten so napisane na njih in veljajo za dvig z račno vred, ki ti lahko prav pride, samo jo moraš vedno zaklenit.
Rekli so da tu ni poti, jaz sem jih videl na tisoče !

Dobri planinski čevlji.

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Po Dec 15, 2003 9:38 pm

Se da tudi kje V LJ ali KR gurtne kupit? Kako dolge gurtne naj si nabavim? Najmanj dve, različnih dolžin - eno za na avto, drugo za na drevo...

LP
Samo


Vrni se na “Avtomobili in oprema”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 72 gostov