Sneg in kiler

Vse v zvezi z offroadom
LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

Sneg in kiler

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Po Jan 14, 2013 5:43 pm

Evo, danes sem se vozil po celem snegu in ga je metalo čez pokrov motorja, ko pridem domov sem opazil, da mi je skozi masko sneg, ki ga je nosilo na havbo kar dobro zapacal kiler(verjetno od klime?).
Sem probal očistiti kar se je dalo.

Sedaj me pa zanima, koliko to škoduje hladilniku ( če sneg znotraj satovja zmrzne), in kako to vpliva na hlajenje motorja(neglede na to, da so nizke zunanje temperature zraka).
Kako to odpravljate, ko se vam to zgodi, če sploh odpravljate take težave.

Gre pa za LC 120, in ne vem kateri kiler je od klime in kateri za motor ( ne vem kateri je spredaj kateri zadaj), samo glede na cevi od klime bi lahko bil kondenzator klime pred kilerjem motorja.

Vnaprej hvala za odgovore.

Lp,

Jure

Uporabniški avatar
Bizzy
Prispevkov: 754
Pridružen: Sr Sep 03, 2003 10:19 am
Kraj: Litija
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Bizzy » Po Jan 14, 2013 5:56 pm

LC90TD,

če ti zmrzne sneg na hladilniku motorja je nekaj močno narobe (stanje: avto je najverjetneje ugasnjen).

Glede na osnovno funkcijo hladilnika (hlajenje), verjetno ni nič slabega v tem, da je dodatno ohlajen s snegom.

LP Bizzy
I tried being normal once..... I didn't like it!

robinzon
Prispevkov: 1323
Pridružen: Ne Jun 07, 2009 4:05 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a robinzon » Po Jan 14, 2013 5:59 pm

Hladilnik klime in interkuler sta vedno pred hladilnkom motorja.
Če pustiš motor nekaj časa prižgan ko avto ustaviš, naj bi se sneg odtajal.
Hladilnik hladi le z pretokom zraka med režami. Če imaš spredaj kup zmrznjenega snega in zrak ne prehaja skozi hladilnike, ti ne pomaga veliko, ker ti bo prej motor zakuhal, preden se bo ves sneg odtajal.

Uporabniški avatar
mamut
Prispevkov: 1378
Pridružen: Sr Jun 11, 2003 12:52 am
Kraj: Mengeš - CRUISERLAND :)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mamut » Po Jan 14, 2013 6:08 pm

Sneg na hladilnikih klime ti blokira optimalen pretok zraka do hladilnika motorja.
Ker je hladno zna kljubtemu biti dovolj zraka skozi druge špranje, da bo hladilnik ohladil motor dovolj.
Ni pa nujno, če zadevo teraš po globokem snegu gor in dol je avto kar precej obremenjen, kar se vidi tudi iz porabe nafte.
Zato ti lahko tudi "zakuha".
Led med rebri hladilnika tudi ni preveč priporočljiv še iz vidika raztezanja vode ob zmrovanju.
Lahko ti tudi poškoduje hladilnik.

V državah, kjer so takšne razmere pogostejše imajo še vedno pozimi "dekce" pred masko avta. Da zaščitijo hladilnike pred snegom in pretiranim pretokom mrzlega zraka.
Pri nas pa se je na takšne "tuning" dodatke kar pozabilo, ko so se stojadine in lade poslovile s cest.


Zanimivo: zaščitni rolo pred hladilnikom sem imel na par LC80 že serijsko vgrajen.
www.mamut4x4.com ... največji izbor 4x4 opreme v Sloveniji.

LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Po Jan 14, 2013 6:44 pm

Hvala vsem za tako hitre odgovore, se mi je zdelo, da to ni nič dobrega, če sneg perkrije satovje, hvala bogu sem ga večino narahlo odstranil z metlico ( pršič hvala bogu).

Pa še vprašanje, mogoče veste kje bi se dalo dobiti zaščitni rolo za pred masko, ali se lahko da v skrajni sili tudi kakšno cunjo (vrečo od krompirja recimo :? ) v takšnih razmerah in jo potem večkrat otreseš, ko se naber preveč snega.

Lp,

Jure

Riot88
Prispevkov: 181
Pridružen: To Feb 21, 2012 5:24 pm
Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a Riot88 » Po Jan 14, 2013 6:46 pm

Moja vitara oz sidekcik ki je pripeljana iz USA ima tudi zascito.
Maknite ruke s mog volana,maknite dupe sa mog sica,ja putujem bez GPSa,
GPSa sa nebesa......:veselo_za_volanom:

LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Po Jan 14, 2013 8:53 pm

K sreči je pod streho kjer je avto parkiran toliko toplo, da se sneg,ki je še ostal v satovju stopil :D , sem pa bolj natančno pogledal kondenzator klime in opazil, da je satovje na nekaj koncih konkretno poškodovano (pokrivljeno), kaj to kaj moti pretok zraka.

Ker pa mi kondenzator klime tudi malo pušča, me zanima kje bi se ga dalo dobiti, ker na uradnem servisu so čisto predragi.

Lp,

Jure

LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » To Jan 15, 2013 12:52 pm

A za primere, ko se vozi v globokem snegu lahko iz notranje strani montiram karton na masko, ali bo dovolj zraka za hlajenje ali premalo?
Verjetno butato vprašanje pa vseeno.

Lp,

Jure

Uporabniški avatar
Dr.Patrol
Prispevkov: 1422
Pridružen: Pe Jul 17, 2009 7:30 am
Kraj: Lej jo, našo Baško Grapo!! :)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Dr.Patrol » To Jan 15, 2013 11:08 pm

Zakaj butasto? Če praktično razmišlajš, lahko....narediš z izvijačem par lukenj v njega, da gre malo zraka čez....
Itak moraš spremljat tempetraturo, če narašča, vržeš ven in začneš razmišljat o drugi rešitvi :lol:
ex.Popaj. Preimenovan s strani upravnika na podlagi zaslug skupnosti in predlog skupnosti. ;)


www.Adventure-Overland.si

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Sr Jan 16, 2013 11:43 am

Na svojem avtu sem rešil tako, da sem v masko dal gosto mrežo (še vedno dovolj zraka prepustno) in se je sneg ustavil na tej mreži. Do hladilnika klime je tako še okoli 10cm lufta in še med hladilnikom klime in kilerjem je okoli 5cm, tako da je pretok zraka omogočen, pa se lahko vozim po celcu brez problemov.
Pred EUR sem bil SIT!

LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Sr Jan 16, 2013 1:15 pm

Hvala vsem za odgovore, razmišljam v tej smeri, kot je povedal Nebivedu, montiral bom gosto mrežico na masko in gasa :D .

Lp,

Jure

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Jan 16, 2013 2:08 pm

Še malo razmišljaj, pa bodo spet zvončki pognali ... ah, pa saj so že, vsaj na našem forumu :wink:
Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

LC 90TD
Prispevkov: 416
Pridružen: So Feb 12, 2005 4:35 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a LC 90TD » Sr Jan 16, 2013 3:30 pm

miran napisal/-a:Še malo razmišljaj, pa bodo spet zvončki pognali ... ah, pa saj so že, vsaj na našem forumu :wink:
Miran


Večji problem kakor zvončki bo, če ga bo še nekaj časa tako vsuvalo kot ga sedaj, se ne bo dalo nikamor več priti, tudi zaščita maske ne bo več potrebna :lol: .

Lp,

Jure


Vrni se na “Offroad - splošno”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov