potopis Mongolija 2009

Sahara, puščava, pesek in vse kar spada zraven...
Uporabniški avatar
GPW1942
Prispevkov: 421
Pridružen: Po Jan 02, 2006 7:52 pm
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a GPW1942 » Sr Mar 10, 2010 11:16 pm

Odličen potopis :aplavz: :aplavz: :aplavz:

Ko sem prebral tole, sem se fino zamislil. Ter ugotovil, da imam za tako potovanje vse razen JAJC (prašnikov, po domače) :oops: :oops: :oops:

...torej še naprej ostanem doma in berem Špeline potopise....


LP andrej
American Jeep-In War and Peace

Uporabniški avatar
Rafter
Upravnik
Prispevkov: 2028
Pridružen: To Feb 17, 2004 3:03 pm
Kraj: Southern District of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Če Mar 11, 2010 12:05 am

Tudi meni se zdi, da nas lahko vsi trije Ručmanovi mulci lepo... scat peljejo. Kaj šele fot'r in mat' Ručman. No pa Boris z malo tudi.

Vsaka čast!
"Narod koji ima takvu omladinu...." ...pa saj veste! :lol:
The whole life sponsored by محمد بن راشد المكتوم

Uporabniški avatar
mamut
Prispevkov: 1378
Pridružen: Sr Jun 11, 2003 12:52 am
Kraj: Mengeš - CRUISERLAND :)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mamut » Če Mar 11, 2010 12:51 am

Špela z zanimanjem prebira vaše komentarje in se lepo zahvaljuje za pohvale.

Drugače pa takšna pot ni tak bav bav.
En zanesljiv klasičen terenc, ca. 2500 eur za dva, 6-7 tednov časa in ruzak dobre volje.

En je napisal tud, da se nekaj časa po takšni poti ne vsedeš v avto. Niti slučajno, ko sem videl vso birokratsko sranje doma in se moral ponovno vklopit v tukajšnji ritem življenja, bi se takoj naslednji dan najrajši obrnil in odpeljal kar v kosu par tavžent km stran od Slo.
Ta bolezen sicer po par tednih malce usahne, mine povsem pa ne nikoli.

Miran za vse informacije ni problema, lahko dobiš kadarkoli.
Drugače pa tudi mi tokrat planiramo solo popotovanje.
Smo probali že vse od orgomnih skupin do dveh avtov, sedaj pa bi poizkusili še solo varianto. Se nam zdi da se bo pristnost potovanja in doživetij v solo varianti še potencirala.

lp
Mamut
www.mamut4x4.com ... največji izbor 4x4 opreme v Sloveniji.

Uporabniški avatar
VID2SEE
Prispevkov: 32
Pridružen: To Dec 23, 2008 10:10 am

OdgovorNapisal/-a VID2SEE » Pe Mar 12, 2010 1:50 pm

Se nam zdi da se bo pristnost potovanja in doživetij v solo varianti še potencirala.

lp
Mamut[/quote]


Se strinjam !
Pravjo ˝ Najbolje se putuje, kada putuješ sam!˝

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Avg 11, 2010 8:33 am

No, tudi jaz sem se vrnil iz te famozne Mongolije.
NIKOLI VEČ!
Poročilo kmalu!
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Sr Avg 11, 2010 9:43 am

Dej v parih stavkih napiš kaj je blo tok groznga. Cvet ne piše tako črnogledo o Mongoliji.

Uporabniški avatar
mamut
Prispevkov: 1378
Pridružen: Sr Jun 11, 2003 12:52 am
Kraj: Mengeš - CRUISERLAND :)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mamut » Sr Avg 11, 2010 11:17 am

Miran dobrodošel doma.
Kot že po telefonu .... 100 ljudi ... 200 oči ...
... mi vsekakor komaj čakamo, da se vrnemo tja.

Dimen, kje si bral kaj od Cvetota?

lp
Mamut
www.mamut4x4.com ... največji izbor 4x4 opreme v Sloveniji.

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » Sr Avg 11, 2010 12:28 pm

Na Caravaning forumu: http://caravaning.si
Vozila sta kombi/avtodom, sprednji pogon.

Povzemam:
"Končno se mi je uspelo ponovno registriratna forum.Vrnila sva se v enmu kosu,z normalnimi problemi,ki jih je blo na takem tripu za pričakovat.Prepotovala sva razdaljo polovice zemeljske oble po malo lepih cestah,veliko slabih,kar nekaj katastrofalnih in pa cca600 km ki je kar nekaj najbližje je oranju.Videla sva ogromno stvari,prepotovala 9 držav v katerih sem bil večinoma prvič. Mongolija je res carska ampak samo zaradi narave in neskončih čred divjih konjev,ovc,koz, živine in še unih ta smešnih bikov z dolgo dlako(se jim ne spomnim imena).Tudi Rusija je lepa,samo .če bi se jo dalo vsaj za polovico zmanšat. Okusila sva katastrofalni požar,saj sva se več kot 1000 km vozila po požaru,na žalost sva okusila tudi moskovski smog,tako,da Rdeči trg ni zažarel v popolnosti.Trip je bil v celoti gledano dober,do bombastičnega bi moral rusijo pomanšat vsaj za polovico,rajši pa več,ker se res vleče. Navsezadnje je to trip za norce(med katere jaz očitno spadam ) al pa za nemške penzjoniste,ki za tak trip porabijo pol leta .Tudi Miran je že v europi in se bo kmalu vrnu. Naključno sva se srečala 60km južno od Ulambatorja ob lepi reki,tako,da sem lahko naredu fish piknik in porabu zaloge nalovljenih rib .


Kar se nafte tiče totalno brez problema. Sabo sem mel 2 rezervna filtra in tudi enkrat ni niti malo pokašljal. Tankov sem kjer je blo ceneje.V Rusiji je razlika v ceni tudi 50 %( od 0,33 do 0,55 eu).Nisem tankal iz privat cistern,kjer je bilo še ceneje.V Mongoliji tankal vsepovsod,ker sem gledal na težo in nisem tankal ful,povprečno 50 litrov.Nimam niti ene počene gume,še praske na avtu ne. Uničen je samo en amortizer kar bom zrihtal jutri. Je pa res,da je treba vozit po pameti in ne tiščat na gas,kjer ne gre. Tudi jaz sem videl ogromno avtov z odtrganim kolesom,odtrgano zadnjo premo,podrte zavore,samo,ko sem jih videl kako vozijo se mi ni zdelo nič čudnega.Je pa res,da čez največjo vukojebino in čez globoke reke nisem rinu,ker sem šel v Mongolijo uživat,niti se nisem imel namena dokazovat, še manj pa uničit svoj pošteno prislužen kamper.

Naslednje leto zbira destinacijo Mateja,ji je blo treba na sredini tripa obljubit,da se ji je dvignila morala . Najbrž bo padla kakšna Grčija

Dimen statistika ni moja vrlina.Olja nisem pokuril nič,vode tudi nič to vem,ker sem stalno kontroliral . Naredil sem okroglo 20000 km porabil cca 2000 litrov nafte,to moram še seštet,povprečna cena nekje 0,40 eu +- par centov ."

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Avg 12, 2010 10:10 am

Upam, da Mamuti - predvsem Špela - ne bodo zamerili, da kar v njihovi temi podajam moje vidike "izleta" v Mongolijo.
Najprej malo bolj na telegrafsko, potem, če bo kaj več zanimanja pa še malo na širše.
Dejstva o poti:
Na poti sva bila 33 dni. Prevozila sva cca 19.400 km. Peljala sva po poti: SLO - H - Ukrajina (čisto na vzhod) - Rusija (Volgograd in nato na jug mimo Astrahana) - Kazakstan (po severu, a vseeno skozi Astano in Pavlodar) - Rusija (Novosibirsk, po Sibiriji mimo Irkutska do Ulan Ude-ja) - Mongolija (vstop iz severa nad Ulan Bataarjem, nato prečkanje do zahodnega izhoda pri Tašanti) - Rusija (mimo Ufe, Kazana, skozi Moskvo) - Latvija - Litva - Poljska - Češka - Avstrija (Dunaj) - SLO.
Dejstva o avtu in potnikih:
avto IVECO Daily 4x4 - po domače Riml
potnika moja :zena_z_valjarjem: in jaz
okvare na avtu: odpadli obe dodatni lampi, 2x počil zadnji nosilec motorja, kontrola amortizerjev, končnikov, zglobov in ostalih elementov podvozja še ni prišla na vrsto, a sigurno bo treba marsikaj zamenjati
Osebna mnenja o poti:
+
zelo zanimiv cilj in res avanturističen prizvok takega potovanja
zanimive dežele na vsej poti, marsikje zelo lepa pokrajina
pridobiš popolnoma drugačen pogled na marsikaj, o čemer sem dosedaj bolj malo vedel
enkratna izkušnja, ki je ne bom nikoli pozabil

-
katastrofalna policija v Ukrajini, lopovi, da jim ni para
obupne ceste v Ukrajini (vzhodni del), Kazakstanu, Rusiji (ponekod) in jasno Mongoliji
vse je blazno daleč, če se ti kaj polomi, si ga naj....
mongolci so divjaki, eni so sicer prijazni, a drugi so agresivni in nevarni
nikjer ne dobiš vode za umivanje

Končno mnenje o tem potovanju: neizmerno bi mi bilo žal, če ne bi šel, a nikoli več ne grem tja.

Kakšna slika bo še tudi sledila.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
tim
Prispevkov: 146
Pridružen: Sr Maj 31, 2006 2:39 pm
Kraj: vir
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a tim » Po Avg 16, 2010 7:42 pm

miran napisal/-a: .....če bo kaj več zanimanja pa še malo na širše....


Seveda je zanimanje, ti kar čim več napiši.

lp

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » To Avg 17, 2010 10:23 am

Miran, prpopi kakšno sliko te divjine in cest, ki sta jih prevozila. A pot sta imela strogo začrtano ali sta se prepustila tudi trenutnemu navdihu.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Avg 17, 2010 11:57 am

Dimen napisal/-a:.....A pot sta imela strogo začrtano ali sta se prepustila tudi trenutnemu navdihu.

Edina začrtana pot je bila v Mongolijo in nazaj. Vse vmes pa po principu moje najljubše glasbene oblike: jam session. Vsaj enkrat sem se hotel že obrniti in se po najkrajši možni poti spokati domov.
Seveda je bilo pri tem bluzenju tudi nekaj omejitev:
- v Kazakstanu nisva smela biti več kot 5 dni, ker za toliko sva imela tranzitno vizo;
- iz Mongolije ne moreš domov, ne da bi naklofal še kakšnih 8 - 9 kkm čez Rusijo in ostale države na poti do doma;
- iz Moskve ne moreš domov, ne da bi naklofal še kakšnih 2 kkm čez Rusijo in nekatere srednjeevropske države.

V takem svobodnem pristopu k določanju poti (kam, koliko časa posamezen dan, koliko časa spati...) je čar solo potovanja. Če pa pomisliš na morebitne težave z avtom in na zanesljive težave z domorodci (opozarjam: je že res, da je precej Mongolcev prijaznih, a vmes je kar nekaj napadalnih in podivjanih Džingiskanovih potomcev - sem jih žal srečal in imel z njimi neljubo srečanje in to ne le jaz!!), potem si želiš potovati v kompaniji. In oborožen!

Slike:
Tale je v poklon imenu in koreninam našega foruma
Slika

LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » To Avg 17, 2010 12:37 pm

Zapisal si, da sta ti šla nosilca motorja. Si popravljal sam ali obiskal lokalno delavnico? Kakšne težave si imel z lokalci, kaj je bil povod/razlog za konflikt?

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Avg 17, 2010 1:46 pm

Lokalnih delavnic NI! Sploh delavnic NI! (izzvzeto glavno mesto) Velja tudi za Rusijo: vse polno je sicer vulkanizerjev ("šinomontaž" po rusko), a niti slučajno nimajo varilnih aparatov.
Razstavil in sestavil sem sam, povaril mi je enkrat en res v redu mongolec - da ne bo pomote, na travniku, od kje je imel elektriko napeljano ne vem, kako to, da je bil še živ po tovrstni uporabi elektrike tudi ne vem, a držalo je - drugič sem pa že v Rusiji ob cesti naletel na cestarje, ki so varili prometne znake in so mi zavarili isti nosilec - ki je počil na drugih mestih kot prvič. Ti dve izkušnji sta bili zelo pozitivni in nadvse zabavni. A imel sem peklensko srečo, da sem naletel na njih. Prvič in drugič. Kjerkoli drugod na par tisoč km poti take možnosti ni bilo.
BTW: varjenje na en lasten akumulator ni izvedljivo. S tisto iskrico iz 90 Ah akuja si niti cigarete ne prižgeš, kaj šele, da bi kaj zavaril. Pa sem imel s seboj tanke inox elektrode, s katerimi se najlepše vari, a ni šans. Bi bilo treba več kamijonskih akujev enega za drugim (torej za 24 ali celo 36 V) zvezati. This myth is busted!!
LP Miran

Tole je ruska cestarska ekipa. Tisti, ki stoji na vrhu kamijončina je namesto avtomatike za dodajanje gasa agregatu - ko varilcu var "potegne" zavpije in ta mož hitro doda gas. Če je prepozen, zadeva crkne in jo potem ene 10 minut vžigajo. A var drži!
Slika
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Dimen
Prispevkov: 1136
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 10:12 am

OdgovorNapisal/-a Dimen » To Avg 17, 2010 1:58 pm

Super, hvala za info. Podobno je bilo tudi v Libiji. Cel kup vulkanizerjev in zelo malo pravih delavnic. Moj nosilec za motor sva z kolegom varila kar pri lokalnem izdelovalcu železnih ograj.

Kako pa je zgledal vajin dan oz. kakšen je bil dnevni ritem ter kako sta izbirala place za prenočevanje?

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Avg 17, 2010 2:06 pm

Težave z lokalci:
Ne vem, lahko, da smo jih razvadili mi obiskovalci iz "civiliziranega" sveta ali pa so pač take njihove življenske navade, a dejstvo je, da čim te zagledajo, pridejo k tebi (govorim o področjih izven mest!), se postavijo zraven in brez besed čakajo, da jim kaj daš. Če so zadovoljni z danim, se spokajo proč, drugače stojijo in čakajo še naprej. Ker je pa glavni šport mongolcev uničevanje vodke, se zlahka zgodi, da se pojavi kakšen nažgan arboridžen. In začne težiti: za hrano, pijačo in denar. Če mu ne daš dovolj, postane nasilen. "Moj" mongolec, ki mu je bilo ime Bond (!), po eni steklenici nekega kokos likerja iz Hoferja in eni konzervi ananas kompota ni bil zadovoljen, najprej je prebutal svojega (muslimanskega, a vseeno tudi pijanega) prijatelja Anko, ki ga je hotel pomiriti, potem mi je začel groziti s prerezanjem vratu, s kamnom je hotel razbiti šipe na Rimlnu, začel mi je trgati zadnjo tablico (od kje je hudiča izvedel, da zbiram tablice in da imam tudi jaz kakšno mongolsko na zalogi :wink: ), a ker le ni bil večji od mene in sem jaz zelo grdo gledal in sploh dajal strašen vtis, se je malo odmaknil, toliko, da sem skočil v avto in jo pobrisal proč. Saj so hoteli za menoj, a so bili trije na enem motorju, ki jim seveda ni vžgal. Tako je to. Ne vem, kako bi se zadeva končala za kakšnega malo manj obilnega od mene ali, buh ne daj, za kakšno žensko.
Potem pa sem srečal dva avstrijca, ki so jima pa, s podobnimi neizpolnjenimi zahtevami, sledili s konji in jima poškodovali avto:
Slika
Slika
Slika
Saj vse skupaj ni ne vem kaj in bi se ti zlahka pripetilo tudi pri nas, a vseeno: ta mit o splošni prijaznosti mongolcev je tudi busted!! In žal je treba na taki poti računati tudi s tako opcijo.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Avg 17, 2010 2:13 pm

Še to, potem pa grem na Sviščake.
Najin dan: Lejla me vrže iz postelje, zajtrk, pregled avtomobila, za volan in šofiranje do trde teme, nekaj hrane in v posteljo. In tako dan za dnem. Mogoče v 33 dneh poti štiri dni ni bilo tako.
Kako pa misliš, da bi drugače toliko km naredil v takem času? Po takih cestah? Pri meni avtomobili ne rastejo na drevesih. In denar za kazni (v Rusiji sem se strogo držal vseh omejitev, mi je bila Ukrajinska šola s roparji policaji predraga) tudi ne.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Avg 17, 2010 2:18 pm

Zdaj, ko sem doma, mi gre na smeh:
http://www.youtube.com/watch?v=bW2b6ajJR18
:lol: :lol: :lol:
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Pe Sep 10, 2010 9:47 pm

Nekaj slikic je na
http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... 9386af93b2
Delam na tem, da bi naredil eno predavanje - pa ne potopisno, bolj o občutkih s poti - s slikami seveda.
Problem je prostor. Ko bo, objavim kje in kdaj.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
robekdom
Prispevkov: 195
Pridružen: So Mar 29, 2008 9:55 pm
Kraj: logatec

OdgovorNapisal/-a robekdom » Pe Sep 10, 2010 11:20 pm

miran napisal/-a:Zdaj, ko sem doma, mi gre na smeh:
http://www.youtube.com/watch?v=bW2b6ajJR18
:lol: :lol: :lol:
LP Miran




Hehe, sm ti govoril o tem =)
V sojuzu in bratskih republikah pravijo da imajo vse ceste asfaltirane, samo da je asfalta bolj malo ostalo.

Lepo da ste srečno prišli, z mongoli ni češen za zobat, ker so z zelo redkimi izjemami popolnoma brez manir, govorijo pa tako da se še sami ne zastopijo. Kazhstanci so isti, a se da z njimi vsaj kaj zmenit, pa tu vsej ni 80% folka konstanto pijanih kot v mongoliji.
Dugače pa vse pohvale za toliko kilometrov po tem koncu sveta v toliko časa, kapo dol.

Se že veselim kakšnih vtisov.
lp Domen
IF YOU HAVE THE NUTS FOLLOW MY RUTS =)

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » So Sep 11, 2010 11:31 pm

V petek, 24. septembra 2010 ob 19:30 uri, bom prikazal slike in malo povedal o vtisih s tega potovanja. Predavanje bo v (na?) kmečkem turizmu na Gocanu blizu Portoroža. Parkirišče je, pijača in hrana bo tudi. Vstopnine seveda ne bo.
Več informacij z napotki, kako se do tja pride, še sledi.
Bom pa zelo hvaležen, če se mi na ps javite tisti, ki bi prišli (da vem koliko hrane naj napovem - za pijačo ne bo problema).
Se še slišimo.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

bojang
Prispevkov: 130
Pridružen: Če Apr 02, 2009 2:42 pm

OdgovorNapisal/-a bojang » To Sep 14, 2010 10:36 am

Super tura, si imel kaj problemov z vizami in podkupljivimi policaji?
namreč vsi potopisi iz tega konca omenjajo ti dve "neprijetni" izkušnji.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Sep 14, 2010 12:21 pm

Vse bom povedal na predavanju.
Na kratko: z vizami ni težav (a jih je treba plačati - in ta cena ni ravno nizka), policaji v Ukrajini so živi za na kol natakniti, drugod so v redu.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

robinzon
Prispevkov: 1323
Pridružen: Ne Jun 07, 2009 4:05 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a robinzon » To Sep 14, 2010 6:26 pm

Sej če vprašaš ukrajinske, ruske šoferje je pri nas isti križ z :policija_prihaja:
Tako da zaradi tega se ne splača jezit. :)

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4375
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Sep 14, 2010 9:53 pm

Močno dvomim, da ti dva (2) slovenska policaja v tandemu po testu s ponarejenim alkotestom spizdita 160 EUR iz denarnice. Saj bi mi še več, pa je bilo to vse, kar sem imel notri.
Da o vsesplošni nesramnosti vseh ukrajinskih policajev ne govorim.
Tako, da lepo prosim, ne mi primerjati naših policajev z ukrajinskimi roparji v uniformah. Še vedno bi jih nataknil na kol. In tiste njihove nadrejene, ki to dopuščajo, bi pa na dva hrapava kola nataknil. :twisted:
LP Miran

PS: kaj bi jim šele privoščil, če bi bil jezen....
dokler ne pridem nazaj še nisem šel


Vrni se na “Pesek”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov