gume

Sahara, puščava, pesek in vse kar spada zraven...
Uporabniški avatar
5x4
Prispevkov: 989
Pridružen: Če Feb 09, 2006 12:18 am
Kraj: Slovenija

gume

OdgovorNapisal/-a 5x4 » Sr Dec 05, 2007 1:51 am

katere gume priporočate oz. so najboljše za v pesek in katere so najboljši kompromis med peskom in podlago v naši deželici. hvala.

Uporabniški avatar
Nebivedu
Prispevkov: 4342
Pridružen: Po Dec 15, 2003 9:21 am

OdgovorNapisal/-a Nebivedu » Sr Dec 05, 2007 7:13 am

all terrain
Pred EUR sem bil SIT!

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Sr Dec 05, 2007 7:16 am

Uff, tole si pa dregnil v osje gnezdo.
O gumah za tja dol je bilo napisanega že ogromno in edini kompromis za oboje so AT gume.

Najboljše gume za pesek in pisto so Michelin X in njeni derivati XS, XZL ... potem sledijo še ostale MT gume. Ampak s tem se jaz nebi vozil po naših cestah.



.

Uporabniški avatar
zuki
Prispevkov: 660
Pridružen: Ne Apr 04, 2004 1:18 pm
Kraj: nova gorica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a zuki » Sr Dec 05, 2007 5:56 pm

lp zuki
Slika

Uporabniški avatar
tim
Prispevkov: 146
Pridružen: Sr Maj 31, 2006 2:39 pm
Kraj: vir
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a tim » Sr Dec 05, 2007 11:55 pm

A je to sploh možno dobiti pri nas ? Cena ?

Uporabniški avatar
4x4rac
Prispevkov: 192
Pridružen: Po Apr 03, 2006 12:45 pm
Kraj: S.Primorska anci GORIŠKA!
Kontakt:

x

OdgovorNapisal/-a 4x4rac » Če Dec 06, 2007 7:27 am

V Dubaju sem videl da na 4x4 uporabljajo podobne kot kamionske... In stvar deluje 100%.

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Sr Mar 04, 2009 11:04 am

navigator napisal/-a:Uff, tole si pa dregnil v osje gnezdo.
O gumah za tja dol je bilo napisanega že ogromno in edini kompromis za oboje so AT gume.

Najboljše gume za pesek in pisto so Michelin X in njeni derivati XS, XZL ... potem sledijo še ostale MT gume. Ampak s tem se jaz nebi vozil po naših cestah.



.


Kakšne dimenzuje gum pa priporočate????

tom cruiser
Prispevkov: 90
Pridružen: Če Maj 18, 2006 8:10 am
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a tom cruiser » Sr Mar 04, 2009 11:54 am

V principu cim visje gume - kar se pa konkretne dimenzije tice je vse odvisno od tega kaj ti avto dopusca.

Kar se tice Michelin X - prodajam rabljene 4 kom Michelin XL 9.00R16 oz. 255/100 R16.

l.p.
Tomaz
He who dares, wins (Del Boy)

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Sr Mar 04, 2009 12:04 pm

tom cruiser napisal/-a:V principu cim visje gume - kar se pa konkretne dimenzije tice je vse odvisno od tega kaj ti avto dopusca.

Kar se tice Michelin X - prodajam rabljene 4 kom Michelin XL 9.00R16 oz. 255/100 R16.

l.p.
Tomaz


jaz izbiram med 245/75/16 in 265/70/16 BFG AT
bom imel pa samo te gume, za cesto in off road

avto je pa jeep cherokee

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Mar 04, 2009 12:11 pm

Domnevam (iz lastne izkušnje) da je Tomaž mislil z izrazom čimvišje predvsem na čimvišji presek gume, torej /85 ali - če imaš srečo in denar - celo /100.
Pri takih razmerjih višina/širina gume imaš največ pozitivnega učinka če gume spustiš na nižji tlak. Pri nizkopresečnih gumah si s tem ne boš kaj dosti pomagal.
Po tej logiki je boljša guma /75, pa čeprav je ožja in manj "frajerska" za pogledati.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Sr Mar 04, 2009 12:40 pm

miran napisal/-a:Domnevam (iz lastne izkušnje) da je Tomaž mislil z izrazom čimvišje predvsem na čimvišji presek gume, torej /85 ali - če imaš srečo in denar - celo /100.
Pri takih razmerjih višina/širina gume imaš največ pozitivnega učinka če gume spustiš na nižji tlak. Pri nizkopresečnih gumah si s tem ne boš kaj dosti pomagal.
Po tej logiki je boljša guma /75, pa čeprav je ožja in manj "frajerska" za pogledati.
LP Miran


kaj pa za ostale terene in cesto????

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Mar 05, 2009 9:04 am

Matej napisal/-a:
miran napisal/-a:Domnevam (iz lastne izkušnje) da je Tomaž mislil z izrazom čimvišje predvsem na čimvišji presek gume, torej /85 ali - če imaš srečo in denar - celo /100.
Pri takih razmerjih višina/širina gume imaš največ pozitivnega učinka če gume spustiš na nižji tlak. Pri nizkopresečnih gumah si s tem ne boš kaj dosti pomagal.
Po tej logiki je boljša guma /75, pa čeprav je ožja in manj "frajerska" za pogledati.
LP Miran


kaj pa za ostale terene in cesto????


Izberi tisto, kar je najbolje izgleda tisti frači, ki bi jo ti rad omrežil.... :wink:
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Če Mar 05, 2009 10:25 am

miran napisal/-a:
Matej napisal/-a:
miran napisal/-a:Domnevam (iz lastne izkušnje) da je Tomaž mislil z izrazom čimvišje predvsem na čimvišji presek gume, torej /85 ali - če imaš srečo in denar - celo /100.
Pri takih razmerjih višina/širina gume imaš največ pozitivnega učinka če gume spustiš na nižji tlak. Pri nizkopresečnih gumah si s tem ne boš kaj dosti pomagal.
Po tej logiki je boljša guma /75, pa čeprav je ožja in manj "frajerska" za pogledati.
LP Miran


kaj pa za ostale terene in cesto????


Izberi tisto, kar je najbolje izgleda tisti frači, ki bi jo ti rad omrežil.... :wink:
LP Miran



ha ha ha
nism jaz iz obale :wink:

pa tudi frače ne iščem več

aja a nisi ti 1x spraševal neki za širjenej felten za bolši videz??? :twisted:

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Če Mar 05, 2009 12:27 pm

Matej napisal/-a:......
aja a nisi ti 1x spraševal neki za širjenej felten za bolši videz??? :twisted:

Na moje obstoječe feltne ne dobim nobenih gum /100, največ kar gre gor je 235/85 x 16 (čeprav je to idealna mera gume za izvenevropske ceste, saj imajo to dimenzijo skoraj vsi 4x4 avti in je tudi bogu za hrbtom ni težko dobiti). Za pesek bi pa raje imel 265/100 x 16 (tudi homologiral jih bom), a bi moral imeti feltne vsaj 1" širše.
Priznam pa: :oops: :oops: meni in tudi moji :zena_z_valjarjem: - pa veliki večini ostalih tudi - bi večje gume (kolesa) optično bolj pasale na mojega Rimlna. A jih žal ne bom nabavil: so preko 400 EUR/kos. Da o možnih posledicah na izgubi moči, polomijadi pogonov, .... niti ne razmišljam.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Matej
Prispevkov: 1928
Pridružen: To Mar 22, 2005 10:28 am
Kraj: Pliskowca
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Matej » Če Mar 05, 2009 12:57 pm

miran napisal/-a:
Matej napisal/-a:......
aja a nisi ti 1x spraševal neki za širjenej felten za bolši videz??? :twisted:

Na moje obstoječe feltne ne dobim nobenih gum /100, največ kar gre gor je 235/85 x 16 (čeprav je to idealna mera gume za izvenevropske ceste, saj imajo to dimenzijo skoraj vsi 4x4 avti in je tudi bogu za hrbtom ni težko dobiti). Za pesek bi pa raje imel 265/100 x 16 (tudi homologiral jih bom), a bi moral imeti feltne vsaj 1" širše.
Priznam pa: :oops: :oops: meni in tudi moji :zena_z_valjarjem: - pa veliki večini ostalih tudi - bi večje gume (kolesa) optično bolj pasale na mojega Rimlna. A jih žal ne bom nabavil: so preko 400 EUR/kos. Da o možnih posledicah na izgubi moči, polomijadi pogonov, .... niti ne razmišljam.
LP Miran


ok ok
sej verjamem

no potem se bo potrbno kar za 245 odločit,
sej je ok le sopotnice ne bo :wink:

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Sr Avg 10, 2011 6:54 am

Vprašanje:
Kako se v pesku obnese guma s zračnico? Torej glede na vse spuščanje tlaka itd.
Kakšne kombinacije imate "stari mački"?

Tubless ali s tubo.

lp
Land Rovers are like women:
They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.
ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

Uporabniški avatar
Zoran67
Prispevkov: 1003
Pridružen: So Mar 01, 2008 10:35 am
Kraj: Tolminske višave

OdgovorNapisal/-a Zoran67 » Sr Avg 10, 2011 7:39 am

zaradi trenja in vročine pri spuščeni gumi 0.7 bar, 1 bar ti po zračnica šla, pa še prej ti gumo dol z platišča snelo (moje mnenje). :wink:
prihodnost pripada tistim, ki verjamejo v lepoto svojih sanj

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Avg 10, 2011 10:53 am

O vzdržljivosti zračnice pri vožnji z znižanim pritiskom v gumah nimam nobenih izkušenj. Pod 1 bar ponavadi tako ne spuščaš (razen v skrajni sili, če je res mehak pesek), nad 1 bar se ti pa guma pri normalni vožnji ne bo snela s platišča. A veselje pri gumi z zračnico nastopi, kadar (če) se ti sname, saj jo lahko napumpaš s še tako počasno črpalkico. Gumo brez zračnice pa s kompresorjem, kakršne vozimo s seboj, zeeeeelo težko nabiješ na platišče. Zato (vsaj jaz) vozim(o) seboj malo bencina za vžigalnike in WD 40 v pobožnem upanju, da bom uspel (teorijo obvladam, a praksa...) nabiti gumo nazaj na platišče. V tistem filmčku, ki je pred leti krožil tudi po našem forumu, to tako enostavno izgleda. A je res??
Tudi presekano gumo lažje vsaj za silo popraviš sredi niča, če imaš zračnice, tubeless pa bolj težko.
Jaz bi imel raje take z zračnicami.
LP Miran

Pa še to: po vožnji v pesku ti ponavadi tubeless gume še nekaj desetletij počasi (včasih tudi hitro) spuščajo ob stiku s platiščem. Dokler jih ne snameš in res kvalitetno očistiš peska iz stične površine.
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Sr Avg 10, 2011 12:29 pm

Torej da bi gumo zavrtelo in utrgalo ventilček ali pa da bi se zračnica preribala ob gumo ni bojazni?

Saj so menda prej pojavom tubeless gum in platišč tudi s tem sistemom po pesku vozili...
Land Rovers are like women:

They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.

ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

tom cruiser
Prispevkov: 90
Pridružen: Če Maj 18, 2006 8:10 am
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a tom cruiser » Sr Avg 10, 2011 12:57 pm

Lokalci po saharski afriki vozijo z zracnicami in z njimi ni kaksnih vecjih tezav - tudi spuscajo jih na 1 bar in še nižje če je panika.

Verjetno je res glavni razlog ta, ki ga je ze Miran navedel da jih pac lazje popravis - mi pa npr. vozimo dve razerve ;-)

l.p.
Tomaz
He who dares, wins (Del Boy)

Uporabniški avatar
Picpoki
Prispevkov: 2103
Pridružen: Če Jan 01, 2009 6:52 pm
Kraj: Bloke

OdgovorNapisal/-a Picpoki » Sr Avg 10, 2011 4:25 pm

Super. Sta me malo potolažila.
Namreč original feltne in tudi gume niso tubeless.
Jaz pa doma dva seta felten katerih ne bi rad menjal...
Land Rovers are like women:

They leak when you don't want them to, moan on long journey's, embarrass you in front of friends and peers, and consume more money than you ever expected once you've commit yourself to one.

ONE LIFE, LIVE IT/antikrist team

esed
Prispevkov: 150
Pridružen: Po Jun 06, 2011 10:26 pm
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a esed » Sr Avg 10, 2011 6:43 pm

Zanimovo je videti posnetke, kaj vse do so v 2. vojni zmogli s takratno
tehniko/gumami :D po puščavi in v drugačnih - off road razmerah.


Vrni se na “Pesek”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov