Južna Tunizija

Sahara, puščava, pesek in vse kar spada zraven...
Uporabniški avatar
Samo
Prispevkov: 1046
Pridružen: Če Dec 18, 2003 4:28 pm
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Samo » Ne Nov 20, 2005 9:39 am

Me veseli, da vam je uspelo. Upam, da si posnel kake track-e ;). Tudi mene zanima ta varianta (predvsem kot backup, če kaka višje leteča propade).
Zanima me pa tudi, koliko goriva ste vozili s sabo, pa koliko vode/osebo. Je tvoj tank funkcioniral? Če sem prav ocenil, ste za avto potrebovali dobrih 100 litrov goriva med tankanji. Pri tako nizki porabi pa najbrž tudi pot po sipinah ni bila prehuda. Z rezervo je torej naneso kakih 160l goriva/avto + za motor?

LP
Samo

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Ne Nov 20, 2005 9:19 pm

Kot okvirno navigacijo smo dol grede uporabljali na Garminu originalno vnešen track, ki sledi opisu iz Gandinijevega vodnika po tem delu Tunizije in pa (to smo uporabljali ves čas) fantastično karto iz satelitskih posnetkov, ki jo je v merilu cca 1:100000 naredila Jana.
Gandinijeva pot (zlasti gor grede) vodi zanesljivo in preizkušeno čez najvišje sipine, tako, da smo gor grede šli raje kar po svoje in sami iskali prehode - tako je najlepše in najbolj zanimivo. Če greš dol uživat, potem ne rabiš trackov ampak samo cilje, ki bi jih rad obiskal. Jaz sem jih našel še kar nekaj za naslednje poti. Sploh pa sem jaz track beležil šele gor grede, Jana pa nekaj več. GPS smo uporabljali predvsem v osnovni funkciji - za določanje položaja.
Gorivo dobiš tudi v El Bormi (žal po EU cenah). Jaz dodatnega tanka nisem imel, je zmanjkalo časa za izdelavo, sem ga pa naredil Navigatorju ene 100 litrskega in je (skoraj) držal celo pot. Imel sem tri 20l kante nafte in še eno plastično 30 litrsko in še dve 20 l kanti bencina za motor - vse v avtu. Sem gledal na ladji ostale puščavarje in so imeli v glavnem vsi kante kar lepo na strehi zložene.
Kar se hudosti poti po sipinah tiče pa tole: Nekajkrat sem že v preteklosti napisal, da so sipine južno od El Borme lepe in dolge in visoke - in glej zlomka, take so mi nadvse všeč in zato sem jih izbral in ni mi žal, pa tudi mojim kolegom s potovanja ne. Všeč mi je pa tudi malce adrenalina, ki se ti preliva ne vem kje, ko se odločiš, kljub nasvetu nekaterih ekspertov, da opraviš tako pot brez vodiča. In med potjo od sipine do sipine izbiraš pot in sprejemaš odločitve, ki niso le sukanje volana in tiščanja na gas. Je pa tudi res, da je izredno velik užitek drveti po nekaj km ravnega peska v peti ene 100 na uro in svobodno vijugati levo ali desno... uau!!
Pa da me ne bi kdo narobe razumel: Puščava zna biti navkljub vsej lepoti hudičevo nevarno okolje in samo neumen človek jo podcenjuje.
Na vsej poti po pesku nismo srečali žive duše, CB je nesel le kakšen km daleč in satelitski telefoni niso delovali - če bi se nam kaj sfalilo, bi lahko naje...
BTW: tudi za izdelavo 3ns je zmanjkalo časa..... žal!
Bom pa za naslednjič poleg 3ns naredil tudi strešni šotor (nizkoleteč a poceni in uporaben). In vzel s seboj posodo in pribor za izključno enkratno uporabo - pomivanje in vsakodnevno postavljanje in pospravljanje šotora se mi je kar malce zagravžalo.
Sem pa sedaj definitivno zastrupljen s tem peskom.....
L navdušen P Miran

Uporabniški avatar
Samo
Prispevkov: 1046
Pridružen: Če Dec 18, 2003 4:28 pm
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Samo » Ne Nov 20, 2005 10:10 pm

Na strehi ne pametno voziti ogromno goriva. Največ avtov, katere vidiš prevrnjene na sipinah so Defiji z veliko kantami na strehi. In koliko ima nosilnost strehe 125-ka? 100-tka ima 100 kg, pa vozim na strehi cca 120kg (in tu je vštetih 40l goriva), ampak pretiravat se mi pa ne zdi pametno. Torej bo treba za daljše etape brez tankanja dodati še kako kanto v prtljažnik. Več ko daš na streho, več možnosti imaš, da ga kipneš, ali pa skriviš karoserijo.

Bi bil pa vesel, če bi delil tracke z nami v digitalni obliki. Ste karto skalibrirali in jo naredili uporabno za TTQV?

Sicer pa: korajža velja in svaka vam čast!

LP
Samo

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Po Nov 21, 2005 8:50 am

Ste karto skalibrirali in jo naredili uporabno za TTQV?

Še cirilice ne znam, kaj šele tole :oops:
Doktor za te stvari je Jana.

No ponavljam: mi smo kar klasično vrisovali na papirnato karto naš položaj po GPSu in je zadeva zelo dobro in hitro delovala - karte imajo namreč enominutno mrežo, tako, da se vrišeš brez ravnila, le oceniš in narediš križec. Zelo dobro deluje. In pregledno. Seveda pa poleg kupa programskega dela stane nekaj tudi tiskanje kart na solidnem papirju, ki naj preživi več pregibanj in mečkanj zaporedoma.
L P Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
M/T
Prispevkov: 200
Pridružen: So Mar 12, 2005 6:28 pm
Kraj: Moravče

OdgovorNapisal/-a M/T » Po Nov 21, 2005 8:58 am

Ste karto skalibrirali in jo naredili uporabno za TTQV?


Ne nismo je naredli uporabne za TTQV, ... mogoče za naslednjo rajžo.
lp, ... jana

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Po Nov 21, 2005 12:32 pm

Kakšne so kaj variante za kampiranje po Tuniziji?

Uporabniški avatar
M/T
Prispevkov: 200
Pridružen: So Mar 12, 2005 6:28 pm
Kraj: Moravče

OdgovorNapisal/-a M/T » Po Nov 21, 2005 12:43 pm

Šotor, dobri klini za pesek in lokacija, ki ti je všeč in se ti zdi primerna za fajn tabor :twisted:

Verjetno te zanima če so kakšni kampi, ... na jugu jih ni oz. so tam kjer si ga sam narediš, ... za kje drugje ti bo moral pa kdo drug odgovorit :wink:
lp, ... jana

viv
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Nov 21, 2005 12:51 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a viv » Po Nov 21, 2005 12:53 pm

Aham... pa nič ne težijo, če se greš "free camping"?

ex Guest 8)

Uporabniški avatar
M/T
Prispevkov: 200
Pridružen: So Mar 12, 2005 6:28 pm
Kraj: Moravče

OdgovorNapisal/-a M/T » Po Nov 21, 2005 1:07 pm

:lol: in kdo bi težil sredi puščave? mogoče 4 kamele ki smo jih srečali? :wink:
lp, ... jana

brane
Prispevkov: 145
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 9:50 pm
Kraj: kamnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a brane » Po Nov 21, 2005 1:39 pm

Bravo Miran in vsi ostali,ki ste bili skupaj.
Končno zgodba v vsej preproščini,ki je multi nad nivojem vseh zgodb za vrtičkarje.
Vsi skupaj dokazujete,da se pač usedeš v avto in se odpelješ.
Upam,da bo to vaše pisanje vključno s slikami napeljalo marsikoga, da se
bo odločil za potovanje in mu ne bo več bau,bau za izbrance.


LP Brane

PS Podobno pot sem načrtoval z vodičem,vendar mi ego narekuje da ga mogoče ne rabim.
Še enkrat bravo Miran in vsi ostali.

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Po Nov 21, 2005 3:02 pm

Tule je še ena sveža, za lušte vsem, ki še niste bili tam doli ... Miran in njegova LC na tronu. Višina sipine je okoli 25m.

Slika

pika
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr Nov 16, 2005 12:55 am

OdgovorNapisal/-a pika » Po Nov 21, 2005 3:25 pm

uaaaaaaaaaaauuuuu :o tole je pa ... orgazem ... :oops:

Uporabniški avatar
M/T
Prispevkov: 200
Pridružen: So Mar 12, 2005 6:28 pm
Kraj: Moravče

OdgovorNapisal/-a M/T » Po Nov 21, 2005 3:27 pm

:lol: ja za Mirana verjetno res, glede na to da se je šel kar 3x peljat po njej :lol:
lp, ... jana

Uporabniški avatar
Sven
Prispevkov: 1092
Pridružen: To Maj 17, 2005 11:30 pm
Kraj: wajdušna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Sven » Po Nov 21, 2005 3:45 pm

Lepa slika. Kolk je pa naklon? Prow zid al mal manj?
LP
TUDI NA FB>>>KLIK

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » Po Nov 21, 2005 3:56 pm

Sven napisal/-a:Lepa slika. Kolk je pa naklon? Prow zid al mal manj?
LP


Ni bil ravno zid, je pa bilo dovolj naklona, da bi se takoj prekucnil, če bi ti zadnja kolesa ušla po svoje ... :?

lp


marko

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Po Nov 21, 2005 11:43 pm

Odgovor glede kampiranja v Tuniziji: Tunizija ne omejuje kampiranja = kampiraj kjer hočeš. Velja za celo državo, ne le za puščavski del.

Še nekaj slik: slike od mojega sovoznika Mrakota Vidmarja so na http://lenuh.no-ip.org/slike/tunizija_2 ... ko_vidmar/

Matr smo važni :lol: :lol:

LP Miran

PS: o orgazmu ne bi razpravljal, sigurno pa je neskončen gušt tole:
Slika
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
Samo
Prispevkov: 1046
Pridružen: Če Dec 18, 2003 4:28 pm
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Samo » Po Nov 21, 2005 11:55 pm

Po tistem klančku bi se z avtom brez problema spustil, ampak za z motorjem pa ne bi imel jajc...

LP
Samo

nute
Prispevkov: 79
Pridružen: Sr Sep 15, 2004 11:07 am
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a nute » To Nov 22, 2005 8:40 pm

Bravo Miran, ni kej jajčka je treba imet.

lp

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » To Nov 22, 2005 9:08 pm

Kakšna jajčka neki, samo za Jano in Markotom sem peljal...
Ves čas poti (od Trsta in nazaj do Trsta) smo vozili skupaj in se brez dogovora nismo oddaljevali drug od drugega.
Ta del poti smo peljali še po tracku, ki je origionalno naložen v Garminu (etrexLegendC, ki sem ga kupil pred kratkim) potem se nam je pa ta diretissima po vrhovih sipin počasi zazdela malo prehuda (zaradi vetra je pesek postajal pod nekaterimi sipinami peklensko mehak) in smo šli raje po svoje. Ni bilo več takih spustov, je bilo pa bolj napeto iskati pravo pot.
Bomo še objavili link na slike od Jane in Markota, potem bi pa lahko počasi zaključili to temo in načeli kakšno novo :wink:
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

Uporabniški avatar
navigator
Prispevkov: 412
Pridružen: Pe Feb 27, 2004 9:30 am
Kraj: Moravče
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a navigator » To Nov 22, 2005 10:37 pm

No tule so še najine fotke ... 8)

fotke Tunizija november 2005



lp



marko & jana

viv
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Nov 21, 2005 12:51 pm
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a viv » Sr Nov 23, 2005 8:55 am

Užitkarji!

Saso
Prispevkov: 102
Pridružen: Sr Mar 10, 2004 1:21 pm

OdgovorNapisal/-a Saso » Sr Nov 23, 2005 9:59 am

Živjo,

Za čez novo leto sem bomo verjetno odpravili mal po Tuniziji. Ekipa sicer še ni dokončno znana, po izkušnjah pa če bodo trije avtomobili bo to zadosti.
Če se da, bi prosil za kakšne GPS točke, za najbolj zanimive dele.

Uporabniški avatar
miran
Prispevkov: 4370
Pridružen: To Okt 05, 2004 11:48 pm
Kraj: GOCAN
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a miran » Sr Nov 23, 2005 10:30 am

mal po Tuniziji

Da ne bom napisal koordinat cele Tunizije, bi bilo zaželjeno da to tvoje potepanje "mal bl definiraš"
Ampak če so tvoji cilji "mal bl tko okvirni" ti toplo odsvetujem vsako gibanje brez vodiča izpod 35. vzporednika.
LP Miran
dokler ne pridem nazaj še nisem šel

brane
Prispevkov: 145
Pridružen: Sr Mar 23, 2005 9:50 pm
Kraj: kamnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a brane » Sr Nov 23, 2005 10:32 am

Najprej zrajcaš,zdej bi pa zakluču.

LP Brane

Saso
Prispevkov: 102
Pridružen: Sr Mar 10, 2004 1:21 pm

OdgovorNapisal/-a Saso » Sr Nov 23, 2005 1:14 pm

Miran,

Predvsem bi me zanimala kakšna zanimiva ruta južno od Ksara.
Ne mislim, da bi bilo potrebno pisati vse GPS točke. Lahko se dobiva na kavi, pa bi si jih prepisal.

Če je to seveda mogoče.


Vrni se na “Pesek”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov